بیشترین اُفت تحصیلی در سال نخست دانشجویی رخ می‌دهد

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بر اساس پژوهشها بیشترین میزان اُفت تحصیلی دانشجویان در ترم و سال نخست تحصیل در دانشگاه اتفاق می‌افتد. تفاوت محیط تحصیلی مدرسه و دانشگاه یکی از علتهای پدیده است.

دکتر حمیدرضا طاهری روز پنجشنبه در همایشی با عنوان "دانشگاه و خانواده" در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: شیوه‌های متفاوت تدریس و آزمون بین مراحل دانش‌آموزی و دانشجویی، لزوم یادگیری حجم بیشتری از مطالب درسی ظرف مدت زمان کمتر و کلاسهای پرجمعیت در دانشگاه از دیگر علتهای اُفت تحصیلی در میان دانشجویان است.

وی ادامه داد: برای دانشجویان ساکن در خوابگاههای دانشگاهی نیز "تفاوت رشته تحصیلی هم‌اتاقیها" از جمله عوامل اُفت تحصیلی است. تلاش شده تا برای برطرف کردن این عامل، دانشجویان رشته‌های متجانس با یکدیگر در خوابگاههای دانشجویی هم‌اتاق شوند زیرا نوع مطالعات درسی مثلا در دروس علوم انسانی با رشته‌های مهندسی تفاوت بسیاری دارد. 

معاون دانشگاه فردوسی مشهد همچنین به امکانات این مرکز آموزش عالی اشاره و بیان کرد: مکانهای مختلف و مجهز ورزشی، مراکز مشاوره و دیگر امکانات و خدمات رفاهی در این دانشگاه وجود دارند. به عنوان نمونه در مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه فردوسی امور مربوط به مشاوره و درمان، مددکاری، توانمندسازی، آشنایی با حقوق و تکالیف شهروندی، افزایش شایستگیهای شهروندی، مهارت شغلی، رشد مسئولیت‌پذیری اجتماعی و تکالیف شهروندی صورت می‌گیرد. ارایه خدمات مشاوره‌ به دانشجویان در این چارچوب فردی و گروهی است. دانشجویان در این روند از چهار جلسه مشاوره تحصیلی و ۱۰ جلسه مشاوره بالینی بهره می‌برند. 

وی گفت: امسال نزدیک به شش هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه فردوسی مشهد شده‌اند که سه هزار نفرشان در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. در چنین فضایی که دانشجویان مختلف از نژادها، ملیتها و فرهنگهای گوناگون در آن حضور دارند توجه بیشتر والدین به فرزندان دانشجویشان ضروری است. 

طاهری در ادامه همچنین اظهارداشت: دانشجویان شاغل به تحصیل در نوبت دوم تحصیلی که در مسابقات قهرمانی کشور دانشجویان موفق به کسب مدال شوند از تخفیف شهریه برخوردار خواهند شد. بر این اساس دانشجویانی که "مدال طلا" کسب کنند از تخفیف کامل، دارندگان "مدال نقره" از تخفیف ۷۰ درصد و دانشجویان حایز "مدال برنز" از تخفیف ۵۰ درصدی در شهریه‌های دانشگاهی بهره‌مند می‌شوند. 

دانشگاه فردوسی مشهد به‌ عنوان بزرگترین دانشگاه در شرق کشور با ۷۰ سال سابقه فعالیت، دارای ۱۳ دانشکده ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق، علوم سیاسی و هفت پژوهشکده است.

۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه فردوسی شاغل به تحصیل هستند که دو هزار نفرشان از ۲۴ کشور جهان برای تحصیلات عالی و تکمیلی به مشهد آمده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =