میوه‌های پاییزی در بازار مشهد؛ فراوان اما گران

مشهد- ایرنا- حجم و میزان انواع میوه‌ پاییزی موجود امسال در بازار مشهد بیشتر از پارسال اما قیمت آنها گران است به طوری که این وضعیت به گفته دست‌اندرکاران باعث کاهش خرید و ماندن میوه روی دست فروشندگان شده است.

انواع میوه های پاییزی در هر کوچه و خیابان مشهد به وفور یافت می‌شود و فروشندگان نیز با سلیقه‌ای که در چیدمان میوه‌ها به خرج داده‌اند صحنه‌هایی جذاب برای رهگذران پدید آورده‌اند اما قیمت‌ها به گونه‌ای نیست که بتوان مانند گذشته کیلویی خرید کرد از این رو اغلب شهروندان به خرید دانه‌ای میوه روی آورده‌اند.  

در این شرایط هزینه‌های سربار میوه‌ و تره‌بار فروشان نیز افزایش یافته و قادر به اعمال کاهش در قیمت فروش جزئی نیستند تا بتوانند با صرف نظر کردن از سود قانونی، مشتری بیشتری جذب کنند.  

بر این اساس هرچند شرایط تولید میوه و عرضه در بازار به خاطر بارندگی‌های مطلوب امسال بهتر از سال‌های پیش است اما در مقابل، شرایط حاکم اقتصادی هزینه‌ تولید را بالا برده که تاثیری مستقیم بر نرخ عرضه جزیی اقلام در بازار داشته است.

کشاورزی و باغداری خراسان رضوی با فعالیت ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در این بخش از اقتصاد استان با تولید سالانه هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی نیز وضعیت مساعدی برای خراسان رضوی در سطح کشور پدید آورده است.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود که ۲۰ هزار هکتار آن باغ‌های بارور انواع میوه‌ دانه‌دار است. این استان در تولید محصولاتی همچون سیب و انار رتبه بالایی در کشور دارد اما عمده پرتقال و نارنگی مصرفی اهالی خراسان رضوی از خارج این استان تامین می‌شود.

وضعیت تولید میوه‌های پاییزی

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با آغاز فصل برداشت میوه صادراتی و پرمتقاضی انار از باغ‌های استان حجم تولید امسال این محصول در استان ۷۰ هزار تن برآورد شده است.

هاشم نقیبی افزود: کار برداشت انار که چند روزی است در این استان آغاز شده است تا پایان آبان ماه پیش رو از سطح هفت هزار و ۷۰۰ هکتاری باغ‌های این محصول ادامه می یابد.

وی مساحت کل باغ‌های بارور و غیربارور انار را در خراسان رضوی هشت هزار و ۴۰۰ هکتار ذکر و بیان کرد: به باغداران انار به طور اکید توصیه شده است که تا انتهای نیمه نخست آبان ماه کار برداشت این محصول را به پایان برسانند تا متحمل زیان ناشی از سرمازدگی احتمالی انار نشوند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان برداشت انار در شرایط عادی و مناسب آب و هوایی و باغداری افزون بر ۱۵ تن از هر هکتار است با این وجود حجم برداشت انار از باغ‌های استان در پی رخداد سرمازدگی پاییزی دو سال پیش به شدت کاهش یافت.

نقیبی میزان برداشت انار را از هر هکتار باغ‌های خراسان رضوی برای امسال هشت هزار و ۵۰۰ تن پیش‌بینی کرد و  افزود: افزون بر ۷۰ هزار تن محصول تا انتهای آبان ماه از باغ‌های این محصول در خراسان رضوی برداشت می شود.

وی درباره میزان تولید سیب در خراسان رضوی گفت: تنوع اقلام سیب در استان بسیار زیاد است به طوری که سه قلم سیب بهاره، تابستانه و پاییزی در خراسان رضوی  برداشت می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ۱۵ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ سیب در استان وجود دارد که ۱۵ هزار هکتار آن بارور است و سالانه ۴۰ تا ۴۵ هزار تن سیب تولیدی این استان به خارج از کشور صادر می شود.

نقیبی افزود: پارسال حدود ۲۲۰ هزار تن سیب از باغ‌های خراسان رضوی برداشت شد اما  برداشت سیب امسال تا پایان شهریور ماه بیش از این میزان بود.

فراوان اما گران

فروشندگان میوه های پاییزی در مشهد از کسادی بازار گلایه دارد و می گویند: با اینکه میوه های پاییزی فراوان است اما مردم خرید زیادی انجام نمی دهند.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینک میوه های پاییزی در مشهد فراوان است زیرا تولید میوه در سال جاری بیش از سال‌های گذشته بوده است.

حیدر ساکن برجی افزود: میوه هایی که ویژه فصل پاییز بوده و در این ایام در بازار متقاضی زیادی دارد شامل سیب، انار، پرتقال و نارنگی است که سیب و انار عرضه شده در بازار، محصول کشاورزی خود استان خراسان رضوی است.

وی اضافه کرد: پرتقال و نارنگی عرضه شده در بازار خراسان رضوی از استان های شمالی و جنوبی کشور تامین می شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد گفت: در پاییز برخی میوه های گرمسیری استوایی نیز بین مردم خراسان رضوی خواهان زیادی دارد که از جمله این میوه ها موز و آناناس است.

ساکن برجی افزود: عرضه و تقاضا دو مولفه تاثیرگذار بر قیمت کالاها و محصولات است و کاهش یا افزایش یک مولفه تاثیر معکوس بر قیمت دارد لذا از آنجا که امسال پرتقال، نارنگی، سیب و انار عرضه شده در بازار بیش از سال گذشته است قیمت آن به نسبت در بازار کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: قیمت میوه های استوایی مانند آناناس و موز که از کشورهای هند، مالزی، فیلیپین، پاکستان و اکوادور وارد کشور می شود متاثر از قیمت ارز است و هرچه قیمت ارز نسبت به سال گذشته کمتر شده باشد به همان نسبت این نوع میوه ها قیمت پایین تری در بازار دارند.

او تاکید کرد: با این حال هنوز قیمت میوه ها برای مردم گران است و به دلیل کاهش بضاعت اقتصادی خانوارها، خرید میوه در بازار کمتر از گذشته است و فروش زیادی ندارد.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و تره‌بار مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت میوه های پاییزی در بازار این شهر نسبت به پاییز پارسال ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

حسین مصدق افزود: باران امسال بسیاری از باغ‌های میوه را سیراب کرد و باعث تولید فراوان میوه در خراسان رضوی و استان های دیگر شد.

وی ادامه داد: میوه های پرطرفدار پاییزی مانند سیب، نارنگی، پرتقال و انار در بازار مشهد به وفور یافت می شود و قیمت آنها به دلیل فراوانی محصول نسبت به سال گذشته کمتر است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و تره بار مشهد گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو گرم نارنگی در میدان بار (عمده فروشی) از ۲۰ هزار تا ۳۵ هزار ریال، قیمت هر کیلوگرم سیب از ۲۰ هزار تا ۸۰ هزار ریال، قیمت هر کیلوگرم پرتقال از ۳۰ هزار تا ۱۲۰ هزار ریال و قیمت هر کیلوگرم انار از ۳۰ هزار تا ۸۰ هزار ریال بسته به کیفیت محصول است.

مصدق افزود: قیمت میوه در خرده فروشی ها با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود قانونی فروشندگان بیشتر از میدان بار یا عمده فروشی است.

وی ادامه داد: بیشتر پرتقال هایی که در این ماه به بازار می آید نارس است و برخی فروشندگان اقدام به رنگ کردن آنها می کنند که خریداران باید آن را مدنظر داشته باشند با این حال هم اکنون پرتقال محصول جیرفت در بازار مشهد به قیمت مناسب عرضه می شود.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و تره بار مشهد گفت: میوه های تابستانی از اول مهرماه تاکنون به دلیل کاهش آنها در بازار مقداری افزایش قیمت داشته به طوری که به عنوان مثال هم اکنون قیمت هر کیلو خربزه به ۳۵ هزار ریال رسیده است.

مصدق افزود: قیمت میوه های استوایی گرمسیری که در پاییز خواهان زیادی دارد نیز نسبت به سال گذشته تغییر زیادی نداشته است مثلا هم اینک هر عدد آناناس بسته به کوچک یا بزرگ بودن آن بین ۲۵۰ هزار ریال تا ۴۰۰ هزار ریال و هر کیلوگرم موز بین ۷۰ هزار ریال تا ۱۱۰ هزار ریال در بازار عمده فروشی میوه مشهد به فروش می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =