تحقق پوشش همگانی سلامت، بدون مراقبت‌های بهداشتی اولیه ممکن نیست

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت گفت: کشورهایی که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی اولیه در منطقه مدیترانه شرقی پیشرفت کردند باید به سایر کشورها کمک کنند، زیرا رفتن به سمت پوشش همگانی سلامت، بدون رسیدن به مراقبت‌های بهداشتی اولیه ممکن نیست.

سعید نمکی روز پنجشنبه در اختتامیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در این اجلاس یکی از صمیمانه‌ترین نشست‌های منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت را تجربه کردیم.  

وی بیان کرد: در منطقه‌ای هستیم که حل مشکلات آن به راه‌حل‌های متنوع نیاز دارد و نمی‌توانیم بگوییم بیماری‌های غیرواگیر فقط مشکل منطقه ما است. حتی در کشورهایی که در زمینه بیماری‌های واگیر موفقیت داشتند، باز هم نقاط خطر درباره بیماری‌های واگیر وجود دارد که در بسیاری از مواقع این بیماری‌ها از مرزها منتقل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید با مدیریت سازمان جهانی بهداشت برنامه‌های مشترکی داشته باشیم. این برنامه‌ها باید هم بیماری‌های واگیر و هم غیرواگیر را در کنار یکدیگر در نظر بگیرد.

نمکی ادامه داد: امروز بیش از همیشه به یکدیگر نیاز داریم و باید تجربه‌ها را در اختیار یکدیگر قرار دهیم،  زیرا بدون همدلی و مشارکت نمی‌توانیم در هیچ کشوری بیماری‌ها را کنترل کرده و به سطح بالای خدمات بهداشتی و درمان برسیم.

وزیر بهداشت گفت: در شرایط سخت تحریم تلاش کردیم که نه تنها عقب گرد نکنیم، بلکه گام‌هایی رو به جلو برداریم و در ماه‌های آتی، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را برای جامعه محور کردن سلامت، اجرایی می‌کنیم.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی بعد از ظهر امروز به کار خود خاتمه داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =