بازنگری آئین‌نامه موسسه‌های آموزش عالی آزاد بعد از ۲۱ سال

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از بازنگری در آیین‌نامه ۲۱ ساله فعالیت موسسه های آموزش عالی آزاد خبر داد و اعلام کرد که مراجع قضائی با موسسه های عالی آزاد بدون مجوز برخورد می کنند.

فعالیت موسسات آموزش عالی غیردولتی، دانشگاه های غیرانتفاعی غیردولتی و موسسه های آموزش عالی آزاد تنها با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قانونی است. با این حال در کوچه و بازار و از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، حتی پیامک‌های تبلیغاتی مبنی بر برگزاری پذیرش بدون آزمون در موسسه های آموزش عالی آزاد دیده می‌شود.
این در حالی است که بر اساس مجوز وزارت علوم، این موسسه‌ها تنها حق برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون دارند، درست مانند اقدامی که موسسه‌های کنکور برای کنکوری‌ها انجام می دهند.
در این باره علی خاکی صدیق روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش درباره فعالیت موسسه‌های آموزش عالی آزاد در برگزاری دوره‌های آمادگی کنکور به خصوص در فراگیر پیام نور اظهار داشت: این موسسه‌ها فقط حق برگزاری دوره‌های آمادگی کنکور دارند و تبلیغات‌شان برای اقدام به پذیرش دانشجو خلاف قانون است که البته اقدامات این مراکز در اختیار معاونت حقوقی وزارت علوم قرار می‌گیرد.
وی در این باره مثالی زد و افزود: به عنوان مثال از ۶ موسسه‌ای که مجوزشان را پیگیری می‌کردم، پنج مورد هیچ مجوزی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نداشتند و تخلفات آنها مشخص است؛ این در حالی است که تعداد زیادی از موسسه‌های آموزش عالی آزاد هم در چارچوب مجوزهای وزارت علوم در حال فعالیت هستند و کسی به آنها معترض نمی‌شود.
معاون آموزشی وزیر علوم تاکید کرد: تنها اقدام وزارت علوم در این زمینه معرفی موسسه‌های آموزش عالی آزاد بدون مجوز به مراجع قضایی بوده که مرتب در حال انجام است و این مراجع هم پیگیری می‌کنند.
خاکی صدیق از بازنگری آیین نامه مجوز موسسه‌های آموزش عالی آزاد خبر داد و اظهار داشت: معاونت آموزشی وزارت علوم در حال بازبینی آیین‌نامه مربوط به فعالیت و مجوز این موسسه‌ها است.
به گفته این مقام مسئول، آخرین آیین‌نامه مربوط به این موسسه‌ها در سال ۷۷ مصوب شده است و شاید مناسب آن دوره بوده اما در بازبینی جدید، شرایط احراز صلاحیت برای تشکیل موسسه‌های آموزش عالی آزاد باید تغییر کند.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: وزارت علوم هر جا که متوجه فعالیت غیرقانونی موسسه های آموزش عالی آزاد شود با آنها برخورد کرده و مجوزشان را لغو می‌کند که این اتفاق بارها افتاده است. همچنین قوه قضائیه با موسسه‌هایی برخورد می‌کند که هیچ مجوزی از سوی وزارت علوم ندارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =