۲۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83521411
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست وزیر انگلیس از دستیابی به توافق جدید برگزیت خبر داد

لندن – ایرنا – ساعاتی پیش از برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از دست یابی به توافق جدید برگزیت خبر داد.

جانسون روز پنجشنبه با انتشار پیامی در توییتر نوشت:‌ ما به توافق جدیدی رسیدیم که کنترل [کشور] را پس می‌گیرد.  

این توافق اینک بایستی تا پیش از پایان مهلت برگزیت به تائید سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و پارلمان انگلیس برسد تا به اصطلاح برگزیت با توافق انجام شود. بر اساس برنامه اعلام شده انگلیس ۳۱ اکتبر (۹آبان) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.
حزب ائتلافی دولت جانسون موسوم به حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند شمالی (DUP) در واکنش به این خبر، مخالفت خود را با توافق جدید برگزیت اعلام و رهبر حزب مخالف دولت انگلیس هم تصریح کرد که از توافق جدید در پارلمان حمایت نمی کند.
جانسون قصد دارد تا روز شنبه در نشست فوق‌العاده پارلمان، توافق جدید را به رای بگذارد. اگر او در این رای گیری شکست بخورد، طبق مصوبه پارلمان بایستی مهلت برگزیت را به تعویق بیندازد. نخست وزیر انگلیس بارها اعلام کرده که به هرقیمتی انگلیس را در موعد مقرر از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.
ژان‌کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به توافق به دست آمده در توییتر نوشت: جایی که اراده وجود داشته باشد توافق می‌شود. توافق جدید متوازن و عادلانه و مطابق با تعهد ما برای یافتن راه حل است.
وی به شورای اروپا پیشنهاد کرد تا این توافق را تصویب کنند.
با این حال واکنش‌های منفی سیاستمداران انگلیس نسبت به توافق جدید نشان می دهد که جانسون تا اجرای برگزیت مسیر بسیار ناهمواری را پیش رو دارد. چنانچه جو سوینسون رهبر حزب لیبرال دمکرات اعلام کرد:‌نبرد برای توقف برگزیت تمام نشده است. توافق جدید جانسون برای اقتصاد، خدمات عمومی و محیط زیست مطلوب نیست و من برای توقف روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بیشتر از گذشته مصمم هستم.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha