۱۷۲ نابینا از کمک هزینه تحصیلی بهره‌مند شدند

بیرجند- ایرنا- مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۷۲ محصل نابینا از کمک هزینه تحصیلی در استان بهره‌مند شدند. 

علی عرب نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲ هزار و ۹۱۶ نابینا در خراسان جنوبی وجود دارد که ۷۹۳ نفر آنان در بیرجند زندگی می‌کنند. 

وی افزود: قاینات با ۴۰۶ نفر و طبس با ۳۷۵ نفر در رده بعدی شهرستانی‌ها با بیشترین آمار نابینا هستند. 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اضافه کرد: شهرستان خوسف با ۵۴ نفر جزو شهرستان‌های با کمترین آمار نابینا است. 

وی یکی از خدمات بهزیستی در حوزه معلولیت نابینایی را غربالگری در سنین قبل از دبستان عنوان کرد و گفت: برای شناسایی اختلالات نابینایی از قبیل آمبلیویی و انجام مداخلات درمانی این غربالگری انجام می‌شود. 

عرب نژاد همچنین از اعطای کمک هزینه تحصیل برای ۵۱ دانشجوی نابینا در دانشگاه‌های غیر دولتی یاد کرد و افزود: دانشجویان نابینایی که وارد دانشگاه دولتی شوند نیز از کمک هزینه تشویقی بهره‌مند می‌شود. 

وی با بیان اینکه آموزش آمادگی شغلی و هدایت تحصیلی نابیناییان از دیگر خدمات بهزیستی است اظهار داشت: در راستای کاریابی و حمایت از اشتغال نابینایان نیز کمک‌هایی انجام می‌شود که متناسب با قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تسهیلات اشتغال در نظر گرفته شده است. 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی، مناسب‌سازی اماکن عمومی و دولتی را از دیگر اقدامات بهزیستی در راستای حمایت از نابینایان عنوان کرد و افزود: محل کار و زندگی این افراد نیز مناسب‌سازی می‌شود.  

وی ادامه داد: ۷۰ نفر از نابینایان استان در ادارات مشغول بکار هستند که سمت اغلب آنها اپراتور تلفن است.

اخبار مرتبط