۲۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۸
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83521346
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید پسته در ابرکوه ۴۰ درصد افزایش دارد

یزد - ایرنا -مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه گفت: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و افزایش میزان بارندگی در اواخر سال گذشته و اوایل سال ۹۸، و تلقیح به موقع گل‌ها و گرده‌افشانی تولید محصول پسته ۴۰ درصد افزایش دارد.

 حسن زارع روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بابیان اینکه تاکنون بیش از ۷۰ درصد محصول برداشت شد، افزود: ۶ هزار تن پسته از باغ‌ها جمع‌آوری شده است .

وی متوسط تولید پسته خشک در هر هکتار را هزار و ۵۰۰ کیلوگرم ذکر کرد و اظهارکرد: در حال حاضر ارزش پسته تولیدی کشاورزان حدود ۴۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

این مسئول باتاکید براینکه پسته یکی از محصولات کم‌آبخواه و با شرایط اقلیمی شهرستان سازگاری دارد بیشترین ارقام تولیدی را اکبری، احمدآقایی، کله‌قوچی و فندقی ذکر کرد.

زارع اضافه کرد: با وجود تداوم ۲ دهه خشکسالی و تبعات ناشی از آن ، روند توسعه کشت این گیاه رو به افزایش است.

وی بابیان اینکه ۵۰۰ هکتار باغ‌های پسته شهرستان نهال است، یادآور شد: سطح زیرکشت در سال ۱۳۹۴، هزار و ۵۰۰ هکتار بود که هم‌اکنون به چهار هزار هکتار افزایش یافت. 

این مسئول با بیان اینکه ۲۰ واحد پایانه پسته در ابرکوه فعال است تصریح کرد: کشاورزان برای مراحل پوست‌کنی ، خشک‌کنی و فراوری محصول را به کارگاه‌های مجوزدار و بهداشتی  تحویل دهند .

مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه بابیان اینکه کشاورزان ، برای توسعه و ترویج گیاهان کم آبخواه مانند محصول گلخانه‌ای ، پسته، گیاهان دارویی، زعفران و گل‌محمدی در سه سال اخیر تلاش قابل توجهی داشته‌اند ، یادآور شد: هم اکنون حدود پنج هزار هکتار اراضی و باغ های شهرستان به کشت محصول کم‌آبخواه اختصاص دارد .

وی با تاکید بر اینکه منطقه در شرایط کم‌آبی قرار دارد، یادآور شد: برای استفاده بهینه و بهره‌وری از آب هم‌اکنون ۵۰۰ هکتار اراضی و باغ‌های منطقه برای اجرای سامانه آبیاری نوین در دست اجراست.

برداشت پسته از اوایل شهریورماه در مناطق مختلف استان یزد از جمله در ابرکوه آغاز می‌شود و به مدت ۲ ماه ادامه دارد.  

اراضی قابل کشاورزی شهرستان ابرکوه ۲۰ هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ۱۵ هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد که از این میزان هشت هزار هکتار به باغ‌های میوه و هفت هزار هکتار آن هم به اراضی زراعی اختصاص دارد.

۳۵ درصد اشتغال شهرستان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی ابرکوه به مدت ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات استحصال و با این میزان آب از ۱۵ هزار هکتارسطح زیرکشت، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید که بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =