پیش‌بینی تولید ۱۰۸۰۰ تن شلتوک به روش خشکه‌کاری در گلستان

گرگان - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان پیش بینی کرد در سال زراعی جاری ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن شلتوک (برنج) از سطح یک هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی زیر کشت این محصول در استان برداشت شود.

مختار مهاجر روز پنجشنبه در مراسم برداشت شالی به روش خشکه کاری در ۱۷ هکتار از اراضی روستای نصرت‌آباد علی آباد گفت: کاهش مصرف آب زراعی، کم شدن هزینه های کشاورز، کاهش مصرف سوخت و نهاده های مصرفی و تولید محصول سالم از ویژگی های کشت شالی به روش خشکه کاری است.

خشکه کاری شالی به جای کشت سنتی و یکی از روش های مقابله با خشکسالی مزارع برنج است که انجام آن مورد استقبال کشاورزان گلستان قرار گرفته است.

کاهش نزولات جوی سال های اخیر در گلستان و آسیب ناشی از خشکسالی باعث توجه ویژه کارشناسان به روش خشکه کاری شالی و ترغیب کشاورزان به استفاده از این شیوه شده است.

 در شیوه خشکه کاری، بذر شالی در زمین اصلی که شخم زده شده همچون بذر دیگر محصولات پاشیده و کشت می شود.

کاهش مصرف آب یکی از مهم ترین دلایل ترویج خشکه کاری شالی در زمین های گلستان است به طوری که مصرف آب را از ۱۴ تا ۱۵ هزار مترمکعب در هر هکتار کشت سنتی - غرقابی، بسته به رقم، آب و هوای منطقه، خاک، مدیریت مزرعه شالی به ۶ تا ۱۱ هزار متر مکعب تقلیل می دهد.

طبق گزارش مسوولان جهادکشاورزی گلستان، سال زراعی گذشته بیش از ۶۰ هکتار از زمین های استان شالی به روش خشکه کاری کشت شد.

به گفته علی اکبر مهقانی مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی گلستان، کشت شالی به شیوه خشکه کاری با روش سنتی - غرقابی فرقی ندارد و در این کشت، کاهش هزینه و افزایش سودآوری کشاورزان مورد نظر است.

وی افزود: کشاورزان در روش خشکه کاری می توانند از رقم های موجود از جمله دم سیاه، شیرودی، ندا و فجر استفاده کنند.

کاسته شدن از زحمت کشاورز نسبت به روش تهیه خزانه، کاهش ۴۰ درصدی هزینه ها، یکنواختی در سبز شدن مزرعه، امکان استفاده از ماشین آلات کشاورزی در کاشت و برداشت، جلوگیری از هدر رفت کود مصرفی و افزایش اکسیژن خاک، کاهش ترکیبات سمی و آفات، کاهش نیاز به انرژی و اجرای آسان مدیریت مزرعه، استفاده بهتر از نهاده ها به دلیل عمق کشت مناسب و تراکم یکنواخت و کاهش ۵۰ درصدی میزان مصرف آب، کاهش آلودگی خاک و آب، بهبود تهویه زمین و اقلیم مزرعه، کم شدن آفت و ارتقای بذر در واحد سطح از جمله مزایای استفاده از روش خشکه کاری برنج است.

گلستان سه اقلیم خشک و نیمه خشک در شمال با ۲۵۰ میلی متر بارش، اقلیم خزری در میانه با ۶۰۰ و کوهستانی در جنوب با ۳۰۰ میلی متر بارندگی، ۱۵ هزار هکتار زمین زراعی نسق دار برای کشت شالی دارد و کشاورزان به طور میانگین سالانه در ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از زمین های استان به روش سنتی - غرقابی، شالی کشت می کنند.

امسال در گلستان بیش از ۱۰۰ هزار هکتار شالی کشت شده است.

اکنون قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک رقم کم بازده در هکتار در بازارهای گلستان ۱۸۰ هزار ریال و هر کیلوگرم برنج درجه یک رقم پربازده ۱۳۰ هزار ریال معامله می شود و نسبت به آغاز برداشت شالی از کشتزارهای استان، روند کاهشی قیمت دارد.

طبق آمار اداره کل امور اراضی گلستان، این استان دارای ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی است که یک سوم از جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری آن در بخش تولید سالانه بیش از ۹۲ نوع گیاه زراعی و باغی تولید می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =