ادعیه و اقلام تبلیغی بین زوار اربعین توزیع شد

قصرشیرین- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قصرشیرین گفت: کتاب‌های عاشورایی ادعیه و اقلام تبلیغی آئینی از سوی موکب‌های خدمات‌رسانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بین زائران اربعین حسینی (ع) توزیع شد.

سحر پوره روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به منظور پاسداشت ارزش های نهضت کربلا توزیع کتاب های مناسب با محتوای عاشورایی در ۲۵ عنوان و یک هزار نسخه، سه عنوان نرم افزار قرآنی پژوهشی و مذهبی به تعداد ۵۰۰ نسخه در موکب های قصرشیرین و مرز خسروی در دست اقدام است.

وی اظهار داشت: همچنین اجرای تئاتر خیابانی و تعزیه خوانی پیاده راه عشق  از ۲۰ مهر ماه به مدت هفت شب تا ۲۷ مهرماه مصادف با اربعین حسینی در شهرستان قصرشیرین شب ها آغاز شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قصرشیرین گفت: با توجه به بازگشایی مرز رسمی خسروی به عنوان قدیمی ترین مرز برای عزیمت به عتباتت عالیات در ایام اربعین امسال، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در زمینه تبلیغ  امور فرهنگی و دینی خدمتی به زائران داشته باشیم.

پوره ادامه داد: برنامه های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و موکب های ما با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قصرشیرین در راستای توزیع اقلام فرهنگی تا پایان اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.