۴۱ واحد صنعتی سمنان آلاینده زیست محیطی شناخته شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: نیمه نخست امسال ۴۱ واحد صنعتی استان به عنوان صنایع آلاینده محیط زیست معرفی شد.

امیر عبدوس روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: از مجموع ۴۱ واحد صنعتی آلاینده شناسایی شده در استان سمنان، هشت واحد صنعتی آلاینده از نظارت‌ و پایش بهار ۹۸ در فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست استان سمنان قرار گرفت و  ۲۷ مورد مربوط به شهرستان گرمسار، پنج مورد مربوط به سرخه، ۲ مورد مربوط به سمنان و یک مورد مربوط به هریک از شهرستان‌های آرادان، میامی و شاهرود در دوره جدید پایش در این فهرست جای گرفت. 

وی ادامه داد: از مجموع ۳۳ واحد آلاینده که در دوره دوم نظارت پایش در نیمه نخست امسال شناسایی شد پنج واحد صنعتی در زمینه کُک پزی، ۲ واحد در زمینه گچ، ۲ واحد کشتارگاه دام، ۲۶ واحد تصفیه دوم روغن و ۶ واحد صنعتی فعال در زمینه های دیگر مانند تولید فولاد و صنایع شیمیایی به عنوان آلاینده‌های محیط زیست استان سمنان شناخته شدند.

وی ابراز داشت: آلایندگی واحدهای صنعتی به وسیله پایش دوره‌ای کارشناسان محیط زیست از طریق حضور در محل و انجام نمونه‌گیری مشخص و تایید شده است.

عبدوس تصریح کرد: محیط زیست از طریق پایش و شناسایی واحدهای آلاینده به عنوان ابزار بازدارنده به دنبال جلوگیری از ادامه روند آلایندگی واحدهای صنعتی است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، پیش بینی می‌شود در یک دوره‌ تعداد واحدهای آلاینده محیط زیست استان با شدت نظارت کارشناسان افزایش یابد، اما بعد از شناسایی همه واحدهای صنعتی آلاینده، واحدها به منظور نجات خود از جریمه سنگین نسبت به رفع آلایندگی اقدام کنند و تعداد واحدهای آلاینده کاهش می یابد.

وی اضافه کرد: بر اساس تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست که استانداردها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نمی کنند، به تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش خود به عنوان عوارض آلایندگی می شوند که یک درصد فروش جریمه‌ای سنگین و گاه بیشتر از سود واحد صنعتی است.

وی بیان کرد:  شرط خروج از پرداخت عوارض آلایندگی دستیابی به استانداردهای زیست محیطی با ایجاد و راه اندازی سامانه های کنترل آلودگی، بهینه سازی سوخت مصرفی، راه اندازی تصفیه خانه یا استفاده از فیلترهای خروجی دودکش صنایع و مدیریت پسماند است و این شرایط تا زمانی که توسط واحدهای صنعتی رعایت شود، واحد پاک بوده و در صورت اجرایی نشدن استانداردهای مربوط، با معرفی نام واحد به سازمان امور مالیاتی از دوره مالیاتی بعد مشمول پرداخت عوارض آلایندگی به میزان یک درصد فروش می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۱۱ واحد صنعتی استان در بهار ۹۸ به عنوان صنایع آلاینده محیط زیست معرفی شد که اکنون سه واحد صنعتی از لیست آلایندگی خارج و هشت واحدصنعتی دیگر در فهرست باقیمانده و در صدد رفع آلایندگی هستند.

عوارض آلایندگی هر ساله به منظور اجرا در سال آینده به تشخیص اداره کل حفاظت محیط زیست به اداره کل امور مالیاتی ارسال می شود   و جرائم پس از دریافت، به حساب دهیاری‌ها و شهرداری‌ها به منظور استفاده در مصارف محیط زیستی پرداخت می‌شود.

اخبار مرتبط