افزون بر ۲۴۰ تن پسته از باغ‌های جنوب کرمان برداشت شد

جیرفت - ایرنا - به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از سطح  ۲۰۰ هکتار باغ‌های بارور پسته جنوب کرمان افزون بر ۲۴۰ تن محصول برداشت شد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح زیر کشت باغ‌های پسته در این منطقه حدود ۵۶۰ هکتار بوده که از این سطح حدود ۲۰۰ هکتار بارور و ۳۶۰ هکتار نابارور است.
منصور شریف افزود: این باغ‌ها در منطقه اسفندقه شهرستان جیرفت کشت و پرورش یافته است.
وی اظهار داشت: با توجه به اظهارات تولیدکنندگان و کارشناسان کشاورزی، از لحاظ کیفیت پسته اسفندقه  نسبت به سایر مناطق کشور از رتبه بالاتری برخوردار است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: برداشت پسته  از اواسط شهریورماه در منطقه اسفندقه جیرفت آغاز و تا پایان مهرماه ادامه دارد.
وی ارقام عمده پسته در جنوب کرمان را از لحاظ اقتصادی به ترتیب احمدآقایی، اکبری و کله قوچی عنوان کرد و افزود: رقم احمدآقایی از لحاظ تولید و مقاومت به سرما و همچنین سال‌آوری نسبت به سایر ارقام از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه محصول پسته به صورت تَر برداشت می شود برای جلوگیری از هر گونه آلودگی، محصول برداشت شده بلافاصله به ترمینال‌های ضبط پسته در شهرستان‌های کرمان و رفسنجان انتقال می‌یابد و پس از خشک شدن، بسته بندی به کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود. 
 شریف گفت: با توجه به خشکسالی‌های چندین سال گذشته، یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی، اصلاح و تغییر الگوی توسعه باغ‌های پسته بوده که در مقایسه با سایر درختان از نیاز آبی بسیار کمتری برخوردار و به شوری نیز مقاوم است.

 از هر هکتار باغ پسته بارور بیش از یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم پسته خشک برداشت و به بازارهای مصرف عرضه می‌شود.