سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

مشهد- ایرنا- سطح زیر کشت زعفران در باخرز با ۵۰۰ هکتار افزایش به چهار هزار و ۵۰۰ هکتار رسید که نسبت به سال زراعی گذشته ۱۲ درصد بیشتر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی باخرز روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از این سطح زیر کشت چهار هزار هکتار بارور و ۵۰۰ هکتار غیربارور است. به ازای هر هکتار زیرکشت زعفران ۱۵۰ نفرروز از مرحله کاشت تا برداشت آن مشغول کار می‌شوند.

محمد دوستخواه احمدی افزود: عملکرد گل زعفران تر در کشتزارهای باخرز در سال زراعی گذشته در هر هکتار به ۳۵۰ کیلوگرم رسید و در مجموع بیش از ۱۸ تن زعفران خشک در این شهرستان برداشت شد.

وی ادامه داد: کشت کشت زعفران با توجه به نیاز کم آن به آب، با استقبال شدید کشاورزان روبرو شده و به همین خاطر تامین کودهای شیمیایی و ریزمغذی مورد نیاز، استفاده از روشهای نوین آبیاری، مبارزه با علفهای هرز، جلوگیری از چرای دام در مزارع و ارائه راهنماییها و توصیه‌های فنی در راستای حمایت از زعفرانکاران صورت می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی باخرز همچنین به بهره‌منهدی هشت هزار خانواری شهرستان از این محصول اشاره و بیان کرد: پارسال میانگین تولید زعفران خشک در هر هکتار مزارع باخرز به چهار کیلو و ۵۰۰ گرم رسید.

وی گفت: سال زراعی جاری ۵۱۰ تن انواع کود شیمایی در بین کشاورزان زعفرانکاران باخرزی توزیع شد.

۸۵ درصد جمعیت باخرز به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند، سالانه  ۲۵ نوع محصول زراعی و ۲۰ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۸ هزار نفری باخرز در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =