افشای نقش فرقه‌های انحرافی، انگلیس و سعودی در خشونت‎‌ اعتراضات اخیر عراق

بغداد - ایرنا - یک عضو ائتلاف الفتح، اطلاعاتی در خصوص نقش فرقه‌های انحرافی از جمله یمانی‌ها، جماعت صرخی، حرکت مولوی ها، و سفارتخانه های انگلیس و سعودی منتشر کرد.

"ابوالفقار الشمری" از رهبران ائتلاف الفتح و حزب الدعوه و همچنین فرمانده گروه مقاومت کتائب الغضب روز چهارشنبه در ویدئویی که از گفت و گوی وی با شبکه التغییر عراق منتشر شده، گفته است که بررسی ها نشانگر نقش این گروهها در قتل تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی است تا وضعیت امنیتی عراق را به هم بزنند. 

وی در این خصوص به استفاده این گروهها از سلاح های نیمه سبک و استفاده از چاقو برای حمله به نیروهای امنیتی از جمله در شهرک صدر و منطقه الشعله بغداد اشاره کرد که طی آن شش نیروی نظامی کشته شدند و چندین نفر نیز با ضربات چاقو زخمی شدند. 

پایتخت عراق و بدنبال آن ۹ استان مرکزی و جنوبی دیگر  این کشور از اول تا ۵ اکتبر (سه شنبه تا شنبه گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به فساد و مشکل بیکاری و ضعف خدمات عمومی بود اما خشونت های بسیاری نیز در متن و حاشیه این اعتراضات صورت گرفت که به گفته برخی مسوولان عراقی، برخی از عوامل نفوذی و خارجی با هدف ایجاد آشوب، جنگ داخلی و براندازی، این اعتراضات را عامدانه به خشونت و درگیری با نیروهای دولتی و تخریب اموال و دارایی های عمومی و خصوصی کشاندند.

آمارهای رسمی، تعداد کشته شدگان در این اعتراضات یک هفته ای را  ۱۱۰ و زخمی شدگان را بیش از شش هزار نفر اعلام کرده است. / 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha