وزیر بهداشت تونس: آماده همکاری با ایران در زمینه تولید دارو هستیم

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت تونس با بیان اینکه آماده همکاری با ایران در زمینه تولید دارو هستیم، گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت قرار است طرح نوسازی بیمارستان‌های تونس تا سال ۲۰۲۰ اجرا شود و علاقه‌مندیم که شرکت‌های ایرانی در این زمینه با ما همکاری کنند.

به گزارش وزارت بهداشت، سونیا بن شیخ روز چهارشنبه در دیدار با سعید نمکی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: تبریک می‌گویم که آموزش پزشکی را در ایران تحت نظارت وزارت بهداشت قرار داده‌اید، اما در تونس به این شکل نیست و آموزش پزشکی زیر نظارت وزارت علوم است و وزارت بهداشت فقط نیروهای خود را از بین فارغ التحصیلان انتخاب می‌کند که این یک اشکال بزرگ در سیستم بهداشت و درمان تونس است.

وی ادامه داد: در تونس با پدیده خروج استعدادها به ویژه پزشکان مواجهیم که عمدتا به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌روند. در صدد هستیم که مکانیزمی را در تونس اجرا کنیم تا این استعدادها و سرمایه‌ها را حفظ کنیم.

وزیر بهداشت تونس بیان کرد: قانون پیوند اعضا از دهه ۸۰ در تونس وجود داشت، اما این قانون اجازه نمی‌داد که بخش خصوصی این کار را بکند و فقط بخش دولتی می‌توانست که آن هم دچار اختلال شده بود. حدود ۶ ماه پیش، ۶ مورد پیوند قلب در تونس انجام شد که توانستیم پیوند اعضا را در تونس مجددا از سر بگیریم.

بن شیخ در ادامه به موضوع گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: گردشگری سلامت را با ساخت دارو در یک بسته قرار دادیم و می‌خواهیم به صورت ملی این کار را انجام دهیم. همان‌طور که ایران در توسعه صنعت دارو قوی کار کرده است.

وزیر بهداشت تونس افزود: تونس دروازه ورود به آفریقا است و با احتساب درمان‌های سرپایی، سالانه بیش از ۲ میلیون بیمار را در تونس درمان می‌کنیم که ۸۰ درصد آنها خارجی و عمدتا از کشورهای آفریقایی هستند. ما می‌توانیم به عنوان دروازه ورود محصولات پزشکی ایران به سایر کشورهای آفریقایی عمل کنیم.

وی اظهار داشت: ۷۰ درصد دارو را در تونس، خودمان تولید می‌کنیم و ۳۰ درصد وارداتی هستند. در زمینه دارو ۵۰ شرکت تولیدکننده داریم که یک شرکت دولتی بوده و بقیه خصوصی هستند.

گفتنی‌ست در این دیدار دو جانبه، محمد رضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو از طرف وزیر بهداشت به عنوان نماینده ایران برای پیگیری همکاری‌ها با کشور تونس معرفی شد.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی به میزبانی ایران و با ریاست وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در هتل پارسیان آزادی در حال برگزاری است و فردا (پنجشنبه) به کار خود پایان می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha