مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم ترامپ برای خروج از شمال شرق سوریه را محکوم کرد

تهران- ایرنا- مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع آرا تصمیم ترامپ برای خروج نظامیان کشورش از شمال شرق سوریه و اجازه دادن به ترکیه برای حمله به این منطقه را محکوم کرد.

به گزارش تارنمای خبری هیل، مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه شب با اکثریت قاطع آرا قطعنامه‌ای را برای محکومیت تصمیم اخیر دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره شمال شرق سوریه تصویب کرد.

این قطعنامه که از سوی «الیوت انگل» رئیس دمکرات کمیته روابط خارجی و «مایکل مک‌کال» معاون جمهوریخواه وی پیشنهاد شده بود، با ۳۵۴ رای در مقابل ۶۰ رای به تصویب اعضای مجلس نمایندگان آمریکا رسید.

این قطعنامه با تصمیم ترامپ «برای پایان دادن به تلاش‌های مشخص ایالات متحده برای پیشگیری از عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه» مخالفت کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا همچنین در این قطعنامه از ترکیه خواست به اقدام نظامی خود در شمال شرق سوریه پایان دهد و خواستار حفاظت از کردها توسط سازمان ملل متحد شد.

قانونگذاران آمریکایی همچنین از کاخ سفید خواستند تا «برنامه‌ای واضح و مشخص» برای شکست دائمی داعش ارائه دهد.

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این طرحی را ارائه دادند که براساس آن رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و شرکت‌های خارجی که در همکاری دفاعی با آنکارا مشارکت دارند، تحریم می‌شوند.

براساس متن این طرح، تحریم‌های مورد نظر قانونگذاران آمریکایی افزون بر اردوغان، شامل معاون رئیس جمهوری و وزیران دفاع، امور خارجی، اقتصاد، بازرگانی و انرژی ترکیه نیز می‌شود.

این طرح همچنین از رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد که افراد و شرکت‌هایی را که حمایت مالی و فنی از جمله در تولید نفت و گاز از نیروهای مسلح ترکیه می‌کنند، مورد تحریم قرار گیرند.

ترامپ نیز پس از آنکه خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه را اعلام کرد، به ترکیه هشدار داد در صورتی که در این عملیات از چارچوب مورد نظر واشنگتن خارج شود، با ویرانی کامل اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا این هفته در پیامی توئیتری تحریم را یکی از گزینه‌های پیش روی واشنگتن دانست، اما در عین حال پیشنهاد میانجی‌گری برای صلح میان کردها و آنکارا را داد.

ترامپ امروز نیز در کنفرانسی خبری اعمال مجازات اقتصادی علیه ترکیه را بهتر از درگیری و جنگ در سوریه دانست و گفت که درگیری میان آنکارا و کردها نباید پای واشنگتن را به این جنگ باز کند.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و در مراحل بعد از دیگر کشورهای جهان تاکید دارد و می‌گوید که این شعار انتخاباتی خود را به هر قیمتی عملی خواهد کرد.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفدهم مهرماه جاری از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد که بر اساس ادعای ترکیه به محل تجمع نیروهای تروریستی تبدیل شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =