تجربه ریشه کنی مالاریا را در اختیار سودان می گذاریم

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال و سال آینده می خواهیم در جمهوری اسلامی ایران، ریشه کنی مالاریا را جشن بگیریم و کل این تجربه را برای کنترل و حذف مالاریا در اختیار سودان قرار می دهیم.

سعید نمکی غروب چهارشنبه در حاشیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در دیدار با وزیر بهداشت سودان افزود: مهمترین زیرساخت برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت، داشتن مراقبتهای بهداشتی اولیه موفق است. هنوز بیماریهای رودهای و مالاریا و تب زرد در سودان مرگ و میر ایجاد می کند. ما ٣٠ سال پیش در استانهای جنوب و جنوب شرقی کشور درگیر بیماری مالاریا بودیم.

وی ادامه داد: همچنین برای بیماریهای عفونی رودهای مشکل زیادی جهت کودکان و ابتلا به اسهال و استفراغ داشتیم و درحال حاضر ١٧ هزار خانه بهداشت در روستاها داریم که با آموزش بهورزان، مرگ و میر کودمان را به حداقل رساندیم.

نمکی درباره همکاری با سودان در حوزه سلامت بیان کرد: سودان پتانسیل بالایی دارد و ما می توانیم به یکدیگر کمک کنیم. با مدل شبکه بهداشتی و درمانی ایران و کمک سازمان جهانی بهداشت می توانیم به استقرار سیستم بهداشت و درمان در سودان کمک کنیم. خبر داریم که کارخانه داروسازی را در سودان بمباران کردند و ما برای ساخت کارخانه داروسازی و ارسال دارو به سودان آمادگی کمک کردن داریم. در تربیت دانشجو در تحصیلات تکمیلی نیز آماده هستیم که به سودان کمک کرده و همچنین آمادگی داریم که مرکز تحقیقاتی نیز در سودان راه اندازی کنیم.

وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: دکتر رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت به عنوان رابط من با دولت سودان معرفی می شود تا با نماینده وزارت بهداشت سودان، برنامه مشترکی برای همکاری با سودان تدوین کنند. وزارت بهداشت ایران آماده کمک کردن به سودان جهت پیشرفت این کشور به عنوان کشور دوست است.

وی ادامه داد: خوشحالیم که سودان توانست حکومت مردمی را به جای حکومت مستبد مستقر کند و قطعا آینده درخشانی دارید. ما هم این دوره را طی کردیم. ٨ سال به کشور ما جنگ تحمیل کردند و بسیاری از جوانان ما را شهید کردند و تعداد قابل توجهی از مجروحان هنوز در کشور ما زندگی می کنند. آن مستبدی که به مردم سودان ظلم می کرد، در زمان جنگ تحمیلی به صدام هم کمک می کرد. ما صبوری کردیم و در نتیجه موفقیت های زیادی به دست آوردیم. ما درسی از امام خمینی (ره) گرفتیم که همواره در کنار مظلومان جهان باشیم.

نمکی گفت: در روزهای آتی گروهی را به سودان می فرستیم تا موضوعات مختلف همکاری را مثل حذف مالاریا بر اساس برنامه زمان بندی بررسی کنیم. قطعا سودان در سال های آینده یکی از کشورهای موفق قاره آفریقا خواهد بود.

اکرم علی التوم، وزیر بهداشت سودان نیز در این دیدار بیان کرد: نیروهای زیادی در عرصه بهداشت بعد از انقلاب در سودان ظهور پیدا کردند. تجربههایی که داخل سودان وجود دارد و تجربه سودانیهایی که در خارج از کشور هستند به ما کمک می کند تا پایههای سلامت را در سودان استحکام ببخشیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمینههای فنی  در حوزه سلامت پیشتاز است و از خدا می خواهیم ملت بزرگوار ایران از خدمات بهداشتی بهره مند باشند و این پیشرفت ها برای دههها ادامه داشته باشد.

وزیر بهداشت سودان اظهار داشت: امیدواریم سازمانهایی در منطقه مدیترانه شرقی مستقر شوند که به خواسته های مردم پاسخگو بوده و در مسیر آزادی حرکت کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha