۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۹
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83520731
۰ نفر
مکاشفه هنر به نزدیکی ملت ها منجر می شود

تهران - ایرنا - معاون میراث‌ فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از هنرمندان خارجی دعوت می کنیم برای رشد و اعتلای هنر به ایران بیایند زیرا مکاشفه هنر به نزدیکی ملت ها کمک می کند.

محمد حسن طالبیان در آیین اهدای 3 نقش دیواری و سفالین با لعاب زرین فام آثار استاد «کوبه ای کائو» و دو هنرمند ایرانی به نام های عالیه نجفی و عاطفه فاضل که در موزه رضا عباسی برگزار شد، گفت:  هم اکنون در این جا گردهم آمده ایم تا به مناسبت نودمین سالگرد برقراری ارتباط روابط دیپلماتیک ژاپن و ایران، شاهد اهدا، نصب و رونمایی سه قطعه تابلو کاشی با تکنیک شاخص دوره سلجوقی به نام زرین فام در تالار اسلامی موزه رضا عباسی ازسوی هنرمند استاد کوبه ای کائو هفتم باشیم که بر اساس وصیت پدر این استاد ژاپنی و همچنین تلاش و تمرین های بسیار ایشان این روش خاص و فاخر از لعابکاری را که شاخصه هنر سلجوقی در دهه ششم و پنجم هجری قمری است، احیا شود. 
وی افزود: این مهم با همکاری دو نفر از کارآموزان ایرانی ایشان نجفی و فاضل به سر انجام رسیده است. با توجه به نقش موزه ها در روابط بین دولت ها و کشورهای مختلف جهت ایجاد و بهبود بخشی روابط سیاسی به ویژه رابطه کشور ایران و ژاپن که در سال های دور از طریق جاده ابریشم و بندر سیراف اتفاق افتاده است، می تواند شکوفایی هنر و فرهنگ تمدن ها را ازسوی هنرمندانی چون استاد کوبه ای که به مثابه سفرای فرهنگی هستند، رقم بزند و موجب انتقال و رشد فرهنگی کشورهای مختلف شوند.
معاون میراث فرهنگی گفت: پس از رایزنی و پیشنهاد سه موزه در ایران (موزه ملی، آبگینه و موزه رضا عباسی) برای نصب سه نقش دیواری و سفالین با لعاب زرین فام، پس از بازدید از این موزه ها مقایسه و مطالعات پیرامونی به این نتیجه رسیده ایم با توجه به اینکه موزه رضا عباسی از نظر امکانات موزه ای و پردازش تاریخ هنر از هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوره معاصر دارای مجموعه غنی و بی نظیر از آثار زرین فام است و بارها این آثار مورد ارجاع موزه ها و مراکز هنری مهم دنیا قرار گرفته اند، در این مجموعه نصب کنیم.
وی درباره موزه رضا عباسی گفت: این موزه دارای بیش از 5 هزار قلم اشیاء نفیس موزه ای است که به جرأت می توان گفت کاملترین مجموعه سفال های زرین فام را داراست.
طالبیان افزود: این فرصت را غنیمت شمرده و با کمال افتخار از این رویداد فرهنگی در چنین مناسبت خجسته ای استقبال می کنیم و امیدواریم این حرکت آغاز جریانی پویا و متعدد در سطح کشورمان برای بهبود هر چه بیشتر روابط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با کشورهای دیگر چون ژاپن باشد و از این طریق از تمام هنرمندان ایرانی و خارجی دعوت می کنیم جهت رشد و اعتلای هنر در سطوح مختلف و آشنایی و نزدیکی فرهنگ ها در راستای گفت و گو تمدن ها هم چون استاد کوبه ای بزرگ درپی مکاشفه هنر و خلق آثار فرهنگ های مختلف و گسیل آن به سایر نقاط جهان باشیم.
تورو موریکاوا کاردار سفارت ژاپن در ایران در ادامه اظهار کرد: به مناسبت نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ژاپن و ایران، نقش دیواری و سفالین با لعاب زرین فام اثر کوبه ای کائو هفتم به موزه رضا عباسی اهدا شد و از تمامی برگزارکنندگان این آیین تشکر می کنم. استاد کوبه ای در زمینه احیای سفال زرین فام تلاش های زیادی کردند و در سال 2013 نمایشگاه سفالینه های زرین فام را در موزه ملی ایران برگزار کردند و باعث شدند تا تبادلات هنری بین ایران و ژاپن بیشتر شود و تکنیک سفالگری زرین فام به ژاپن انتقال یافت. 
وی  افزود: پدر ایشان چندین سفالگر ایرانی را به ژاپن دعوت کرد و تمامی فعالیت اوتأثیرگذار بوده و ما امروز شاهد خلق آثار نمونه توسط هنرمندان ایرانی هستیم به جز همکاری در زمینه سفال در بخش انرژی و محیط زیست کشور ژاپن با ایران همکاری خوبی دارد. هر دو کشور پیشرفت زیادی در زمینه تبادلات فرهنگی داشتند.

کاردار سفارت ژاپن در ایران افزود:  برگزاری این رویدادهای فرهنگی باعث شناخته شدن هنر میان مردمان دو کشور می شود و خاطره ای خوب به یادگار می گذارد این موضوع می تواند شروع خوب و جدیدی برای برگزاری صدمین سالگرد برقرای روابط دیپلماتیک ژاپن و ایران در 10 سال آینده باشد و در زمینه های مختلف نیز روابط دو کشور توسعه پیدا کند.  
کوبه ای کائو استاد ژاپنی گفت: بازگشت 3 نقش دیواری و سفالین با لعاب زرین فام که توسط من و 2 هنرمند ایرانی در ژاپن خلق شده است با هدف انجام تحقیقات بوده است. پدر من در سال 1966 به تفکیک و احیا سفال زرین فام پرداخت و در سال 1975 به عنوان اولین نفر برای احیا این هنر ایرانی شناخته شد و آرزوی ایشان این بود بعد از احیای آثار خلق شده به زادگاهش ایران برگردد. 
این استاد ژاپنی تصریح کرد: بیش از 10 هنرمند از ایران برای انجام تحقیقات بر روی سفالگری زرین فام به ژاپن دعوت شدند؛ امیدواریم برگزاری این رویداد در ایران به شناخته تر شدن این هنر کمک بیشتری کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =