کنگره آمریکا در تلاش برای تحریم اردوغان

تهران- ایرنا- جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تحریم رئیس جمهوری ترکیه و شرکت‌های خارجی که با آنکارا قرارداد دفاعی دارند، ارائه کردند.

به گزارش چهارشنبه‌ شب خبرگزاری اسپوتنیک، جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را ارائه دادند که براساس آن رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و شرکت‌های خارجی که در همکاری دفاعی با آنکارا مشارکت دارند، تحریم می‌شوند.

براساس متن این طرح، تحریم‌های مورد نظر قانونگذاران آمریکایی افزون بر اردوغان، شامل معاون رئیس جمهوری و وزیران دفاع، امور خارجی، اقتصاد، بازرگانی و انرژی ترکیه نیز می‌شود.
این طرح همچنین از رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد که افراد و شرکت‌هایی را که حمایت مالی و فنی از جمله در تولید نفت و گاز از نیروهای مسلح ترکیه می‌کنند، مورد تحریم قرار گیرند.
«لیز چنی» رئیس کمیته جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا که ارائه‌دهنده این طرح است، پیشتر از ارائه چنین طرحی برای اعمال تحریک علیه ترکیه به دلیل حمله به شمال شرق سوریه خبر داده بود.

چنی پیشتر نیز در بیانیه‌ای گفت: رئیس جمهوری اردوغان و دولتش باید به خاطر حمله بی‌رحمانه به متحدان کرد ما در شمال سوریه با پیامدهای جدی روبه‌رو شوند.

«لیندزی گراهام» سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی با انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامیان واشنگتن از شمال شرق سوریه، اعلام کرده بود که برای تصویب قانونی برای تحریم ترکیه در سنا اقدام خواهد کرد.

ترامپ نیز پس از آنکه خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه را اعلام کرد، به ترکیه هشدار داد در صورتی که در این عملیات از چارچوب مورد نظر واشنگتن خارج شود، با ویرانی کامل اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا این هفته در پیامی توئیتری تحریم را یکی از گزینه‌های پیش روی واشنگتن دانست، اما در عین حال پیشنهاد میانجی‌گری برای صلح میان کردها و آنکارا را داد.

ترامپ امروز نیز در کنفرانسی خبری اعمال مجازات اقتصادی علیه ترکیه را بهتر از درگیری و جنگ در سوریه دانست و گفت که درگیری میان آنکارا و کردها نباید پای واشنگتن را به این جنگ باز کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفدهم مهرماه جاری از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد که بر اساس ادعای ترکیه به محل تجمع نیروهای تروریستی تبدیل شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =