انجمن اولیا و مربیان مسیراصلی مشارکت خانواده در آموزش است

تهران- ایرنا- وزیرآموزش و پرورش در پیامی به مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان تاکید کرد: بستر و مسیر اصلی مشارکت خانواده در آموزش و پرورش انجمن اولیا و مربیان است که اعضای آن با رای مستقیم والدین - دانش‌آموز انتخاب می‌شوند.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت آموزش و پرورش، «محسن حاجی‌ میرزایی» در این پیام خطاب به پدران و مادران، مدیران و مربیان، هفته بزرگداشت پیوند اولیا و مربیان را تبریک گفت و افزود: آموزش ‌و پرورش میان دستگاه‌های کشور بیشترین ارتباط را با خانواده‌ها دارد و این ارتباط فرصتی مغتنم در اختیار نظام تعلیم ‌و تربیت قرار می‌دهد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خانواده، زمینه رشد و بالندگی همه‌جانبه فرزندان عزیز را فراهم آورد.

وی تصریح کرد: تربیت کودکان و نوجوانان فصل مشترک خانه و مدرسه است. والدین ‌و مربیان در سایه‌ مشارکت، همدلی، تعامل، همکاری، هماهنگی و هم‌افزایی می‌توانند به توفیق پایدار در حل مسائل آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان نائل شوند.

وی تاکید کرد: بنده به آثار مثبت این مشارکت اعتقاد راسخ دارم و در برنامه‌های خود به همکاری والدین و مربیان و ضرورت برداشتن دیوار حائل بین خانه و مدرسه تأکید کرده‌ام که ما را به سمت ارتباط‌گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل‌گیری یک مدرسه‌ بدون دیوار حرکت خواهد داد. همچنین توجه به جایگاه والدین و خانواده‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت آن‌ها در مدرسه، می‌تواند یکی از کلیدهای اصلی تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش باشد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه پیام خاطرنشان کرد: بستر و مسیر اصلی مشارکت خانواده درآموزش ‌و پرورش « انجمن‌ اولیا و مربیان» است که اعضای آن با رأی مستقیم والدین دانش‌آموزان انتخاب می‌شوند. تشکیل این انجمن‌ها در مدارس یکی از مؤثرترین روش‌های تحکیم ارتباط اولیا و مربیان است و با کارکردهای حقیقی خود فاصله زیادی دارد. ما باید تلاش کنیم با بازنگری در وضعیت فعلی، این تشکل گسترده و تأثیرگذار را در جایگاه واقعی خود قرار دهیم.

حاجی میرزایی توجه به مواردی را در این راستا مورد توجه عنوان کرد و گفت: از همکارانم در انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش ‌و پرورش می‌خواهم با بررسی‌های دقیق و آسیب شناسانه و منطبق با تکالیف سند تحول بنیادین، زمینه‌های پیوند عمیقتر والدین با مدرسه و نقش‌آفرینی خانواده‌ها را فراهم کنند. همچنین از همه معاونان و مدیران ستادی آموزش‌وپرورش انتظار می‌رود در تدوین برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با مدرسه، زمینه مشارکت نمایندگان خانواده‌ها را از طریق انجمن اولیا و مربیان فراهم کنند.

وی در ادامه این پیام از مدیران کل استانی و رؤسای مناطق آموزش‌ و پرورش خواست که جلسات شورای انجمن اولیا و مربیان استان و مناطق را به‌طور منظم تشکیل دهند و از وجود این مجموعه به‌عنوان بازوی اجرایی و مشورتی بهره‌گیری کرده و از مدیران مدارس انتظار دارم شرایطی را فراهم کنند تا انجمن‌های اولیا و مربیان بتوانند مشارکت همه‌جانبه در برنامه‌های مدرسه داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین از اعضای انجمن‌های اولیا و مربیان انتظار می‌رود که به‌عنوان یک نهاد تأثیرگذار به‌طور جدی پیگیر مطالبات تربیتی خانواده‌ها بوده و علاوه بر تعامل با بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش، از طریق ارتباط با نهادهای مرجع دیگر در جهت توسعه‌ی نظام تعلیم ‌و تربیت بکوشند.

وی در آخر این پیام گفت: والدین عزیز بهترین همکاران ما در فراهم آوردن فضای شاد و با نشاط در مدرسه هستند و باید از نظرات، هم‌فکری و خلاقیت آن‌ها در این زمینه استقبال کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =