بورس یکه‌تاز میدان سرمایه‌گذاری در شرایط تحریم

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه بورس را یکه‌تاز میدان سرمایه‌گذاری در شرایط تحریم معرفی کرد و گفت: پس‌اندازهای مردم از طریق بازار سرمایه در مسیر فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته و از هدر رفت و سرازیر شدن در بازارهای کاذب و مخرب در اقتصاد کشور جلوگیری می‌کند.

رضا آریاراد  روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بورس اوراق بهادار را به عنوان منبع بزرگی برای پس انداز سرمایه گذاران کشور دانست و گفت: قوانین و مقررات حاکم بر بورس، تمهیدات دولت‌ها و جذابیت بازار سرمایه علاوه بر سود مشارکت در سطح کلان به تامین سرمایه لازم برای اجرای پروژه‌های دولتی و خصوصی می‌انجامد.

وی ادامه داد: پس‌اندازهای مردم از طریق بازار سرمایه در مسیر فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته و از هدر رفت و سرازیر شدن در بازارهای کاذب و مخرب در اقتصاد کشور جلوگیری می‌کند.

آریاراد با تاکید بر اینکه امروزه کمتر نشریه اقتصادی در کشور پیدا می شود که کمتر به مسایل مربوط به بورس اوراق بهادار پرداخته باشد، افزود: این اقدام نشانگر میزان اهمیت بورس در اقتصاد، تمایل سرمایه‌گذاران و پس اندازهای خانگی برای سرمایه گذاری در این بازار از طریق تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال منتشر شده از شاخص بورس و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، بورس اوراق بهادار ایران پس از فراز و نشیب‌های فراوان، سرانجام در سال ۱۳۹۸" سال رونق تولید" در جایگاه واقعی خود یعنی جذب پس اندازهای جامعه قرار گرفته و نقدینگی بجای راکد ماندن در بانک‌ها و بازارهای کاذب همچون طلا، ارز، سپرده گذاری واسطه گری و... در مسیر کسب و کارهای مولد، مشروع و اقتصادی کشور به رشد و اعتلای اقتصاد در شرایط کنونی تحریم‌ها قدم برداشته است.

وی به کاهش ناگهانی و شدید بورس اوراق بهادار در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: کاهش روز سه شنبه شاخص بورس با عدد ۱۰ هزار و ۸۹۲ واجد هر چند بی سابقه و تاریخی است اما نمی ‌توان منکر ورود سرمایه‌های راکد بسیار زیادی به بورس اوراق بهادار شد که بجای حضور در بازارهای واسطه ای و دلالی در مسیر درست اقتصادی خود قرار گرفته است.

آریاراد دلیل علت کاهش ناگهانی و سنگین شاخص بورس را ورود سرمایه‌گذاران تازه وارد به بورس اعلام کرد و افزود: این سرمایه‌گذاران با تحلیل‌های لحظه‌ای و شتاب زده سعی در کنترل مبلغ سرمایه‌گذاری شده داشته و به سودهای اندک لحظه‌ای اکتفا می‌کنند که شاید در این مواقع نتوان ایجاد موج‌های سنگین افزایش و کاهش ارزش سهام را که برآمد از رفتارهای کاملا هیجانی است را پیش‌بینی کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه ذات بورس بر نوسان و تغییر قیمت روزانه سهام استوار است، گفت: نمی‌توان این اصل مهم در سرمایه‌گذاری بورس را نادیده گرفت که عمده سرمایه‌گذاران موفق؛ دیدگاه میان‌مدت و برای سهم‌های بنیادی و ارزشمندتر نگاهی بلندمدت به آینده سهام دارند.

وی اظهار داشت: این نکته برای سرمایه‌گذاران تازه وارد به بورس اوراق بهادار بسیار حائز اهمیت است که برای حفظ سرمایه و ماندن موفق در این بازار، باید علاوه بر دقت لازم در انتخاب نوع سهام و وضعیت بنیادین آن از طریق تحلیل بنیادی، ارزش ذاتی سهم در شرایط کنونی را مورد ارزیابی قرار دهند.

آریاراد خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران باید سبد متنوع سهام را از لحاظ میزان ریسک پذیری و همچنین با توجه به ارزش سهام خریداری شده در بلند مدت مورد ارزیابی قرار دهند تا سرمایه خود را در زمان موج‌های اصلاحی و ریزش، با شتاب زدگی و تصمیم‌های هیجانی به مخاطره نیندازند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد بر اینکه چرخش ناگهانی از صف خرید به فروش و بالعکس ممکن است با رفتارهای سلیقه‌ای و به دور از تحلیل مناسب و حساب شده روی دهد؛ افزود: به این دسته از سهامداران توصیه می‌شود به منظور حفظ سرمایه خود، جدای از بررسی ارزش ذاتی سهم مورد نظر، سبد سهام خود را به تحلیل ارزشمند بودن سهام در میان مدت و بلند مدت اختصاص دهند.

وی پیش بینی خود از وضعیت معاملات بازار سرمایه اینگونه بیان کرد: با توجه به در نظر گرفتن وضعیت تحریمی اقتصاد کشور و توجه حداکثری دولتمردان به حمایت از داخلی سازی و تولیدات داخل، ‌ باید گفت  که روند رشد ارزش سهام صنایع بویژه صنایعی که از ابتدای سال تا کنون نسبت به سایر سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس رشد کافی نداشته اند، همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

آریا راد  به روند معاملات سهام ایران خودرو در بازار اشاره و بیان کرد: در گروه خودرویی سهام شرکت ایران خودرو که با نماد خودرو شناخته می شود، از قیمت هرسهم سه هزار و ۸۰۰ ریال در ابتدای سال جاری به قیمت ۶ هزار و ۴۹۸ ریال رسید که نشانگر افزایش ۷۱ درصدی قیمت این سهم در بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: این افزایش از طریق اخبار منتشر شده مبنی بر خبرهای تجدید ارزیابی دارایی ها، رویکردهای صحیح مدیریتی برای تجاری سازی بیش از نصف خودروهای کف پارکینگ، حمایت دولت و تمرکز برتولید و داخلی سازی، برنامه ریزی برای تولید بیش از دوهزار دستگاه خودرو در هر روز و خبرهای خوب تولید خودرو امکان پذیر شد.

به اعتقاد آریا راد در گروه معدنی سهام شرکت‌های بنیادی و ارزنده‌ای وجود دارند که تاکنون افزایش متناسب با ارزش ذاتی خود را در این شاخص تجربه نکرده‌اند و همچنین در گروه پتروشیمی می‌توان شاهد رشدهای متناسب و معقول‌تر بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد ورود به بورس اوراق بهادار با نگاه بلند مدت و انتخاب سهم‌های ارزنده از طریق تحلیل‌های بنیادی، واکنش‌های سهم از  فراز و نشیب های شاخص در گذشته و از طریق تحلیل منطقی و نگاه بلند مدت می توان با یک سرمایه گذاری مطمئن در بورس اوراق بهادار مواجه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha