اردوغان: نگران تحریم نیستیم

آنکارا- ایرنا- رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: هدف از عملیات چشمه صلح در شمال سوریه مشخص است و هیچ نگرانی از بابت تحریم های آمریکا نداریم.

به گزارش خبرگزای آناتولی در روز چهارشنبه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هنگام بازگشت از جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران در هواپیما درباره عملیات چشمه صلح در شمال سوریه اظهارداشت: در پاسخ به پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس و میانجی‌گری گفتم که ما هرگز نمی‌توانیم آتش‌بس اعلام کرده و با یک گروه تروریستی وارد مذاکره شویم.

وی افزود: گروه تروریستی پ.ی.د/ ی.پ.گ مواضع خود را به سرعت از دست می دهد. آن‌ها به ما فشار می آورند تا عملیات را متوقف کنیم. آن ها در مورد تحریم‌ها بیانیه‌ها صادر می‌کنند. هدف ما مشخص است و هیچ نگرانی از بابت تحریم‌ها نداریم.

اردوغان خاطر نشان کرد: ما در روز هفتم عملیات چشمه صلح هستیم. این عملیات طبق برنامه از پیش تعیین شده با موفقیت در حال اجرا است. رأس العین در روز چهارم و تل ابیض نیز در روز ۵ آزاد شدند. از امروز، به عمق حدود ۳۲ کیلومتر رسیده و کنترل بزرگراه M۴ را به دست گرفته ایم.

رئیس جمهور ترکیه مدعی شد که نیروهای مسلح ترکیه حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از هرگونه آسیب به غیرنظامیان انجام می دهند.

وی افزود: نسبت به غیرنظامیان بسیار حساس هستیم. ما این را در عملیات سپر فرات و شاخه زیتون نشان دادیم. این درحالی است که ۴ هزار غیرنظامی در رقه و دیرالزور سوریه و ۹ تا ۱۱ هزار در موصل عراق جان خود را از دست دادند. متاسفانه، کشورهای غربی همیشه نادیده می‌گیرند. آن‌ها هرگز در مورد آن صحبت نکردند. اکنون آن‌ها در تلاشند ما را تحت فشار قرار دهند. ما عملیات خود را کاملا علیه گروه‌های تروریستی انجام داده ایم و می دهیم.

وی با بیان اهداف ترکیه از عملیات چشمه صلح گفت: هدف ما مشخص است. تروریست‌ها باید تا عمق ۳۲ کیلومتری عقب نشینی کنند و از رود فرات تا مرز با عراق خارج شوند. امنیت این منطقه توسط ما تامین خواهد شد. ما هدف حمله به کوبانی یا مکان دیگری یا هدف قرار دادن کردها و غیرنظامیان را نداریم. هدف ما تأمین امنیت این مناطق است.

۶۱۱ عضو نیروهای دمکراتیک سوریه کشته شده‌اند

اردوغان با اشاره به نتایج عملیات چشمه صلح گفت: ۶۱۱ تروریست تاکنون از پای درآمده اند. ۵۵۶ نفر از آن‌ها کشته، ۲۶ نفر زخمی و ۲۹ نفر تسلیم شده است. در همین حال، ما ۲۰ غیرنظامی و ۴ سرباز شهید و همچنین ۱۵۹ غیرنظامی زخمی داریم. ۴۷ سرباز نیز طی این مدت زخمی شده اند. علاوه بر این ۳۲ تن از نیروهای ارتش ملی سوریه شهید و ۱۲۳ زخمی شده اند.

اردوغان با متهم کردن اروپایی‌ها و اتحادیه عرب به اعمال استاندارد دوگانه افزود: آنهایی که دست به قتل‌عام هزاران نفر در روآندا و الجزایر زدند ما را متهم به کشتن غیرنظامیان می‌کنند، حاصل کارهایتان در آفریقا را ببینید. ترکیه در هیچ یک از ادوار تاریخ دست به قتل‌عام غیرنظامی نزده و نخواهد زد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره شرط کشورش برای پایان دادن به عملیات ارتش ترکیه گفت: در صورتی که پیشنهاد خروج تروریست ها از منطقه امن اجرایی شود، عملیات چشمه صلح به پایان خواهد رسید. پیشنهادمان این است که امشب تروریست‌ها سلاح های خود را به زمین بگذارند و با انهدام تله های انفجاری محدوده منطقه امن تعیین شده را ترک کنند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه با نام عملیات «چشمه صلح» با اعلام اردوغان در روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در حالی آغاز شد که رئیس جمهوری آمریکا پیش از آن، خروج نظامیان کشورش از شمال شرق سوریه را اعلام کرده بود.

این عملیات، با مخالفت‌های منطقه ای و بین المللی زیادی رو به رو شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =