۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۹
کد خبرنگار: 2181
کد خبر: 83520176
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۴۵ هزار زائر از مرز خسروی عازم کربلا شدند

کرمانشاه- ایرنا- فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: ۱۴۵ هزار زائر اربعین حسینی (ع) از ۱۵ مهر تا ساعت ۱۳ امروز (چهارشنبه۲۴ مهر) از طریق مرز خسروی عازم کربلای معلی شده‌اند.

پایگاه خبری پلیس به نقل از سردار «علی اکبر جاویدان» اعلام کرد: در این مدت ۲۵ هزار زائر نیز پس از شرکت در مراسم اربعین از طریق مرز خسروی وارد کشور شده اند.
وی با بیان اینکه مرز خسروی برای خروج و همچنین ورود زائران اربعین آمادگی کامل دارد، گفت: با توجه به نزدیک تر بودن مسیر از این مرز به عراق و فراهم بودن زیرساخت های لازم، به زائران توصیه می کنیم از خسروی تردد کنند.
سردار جاویدان تصریح کرد: همه ظرفیت های حمل و نقل نیز برای تردد هرچه روانتر زائران به کارگیری شده تا زوار با کمترین زحمت و مشکل به شهرهای خود بازگردند.
فرمانده انتظامی کرمانشاه گفت: پلیس تا پایان مراسم اربعین در کنار زائران حضور دارد و همه تلاش خود را به کار بسته تا زائران بدون هیچ دغدغه ای سفر معنوی اربعین را به جا آورند.
وی در پایان از زائران خواست تا در هنگام بازگشت تحت هیچ شرایطی هنگام خستگی رانندگی نکنند و پس از استراحت لازم به ادامه مسیر بپردازند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.