عضویت ۱۲۱۸ هنرمند قزوینی در صندوق اعتباری هنر

قزوین – ایرنا- هم اکنون ۱۲۱۸ هنرمند در استان قزوین عضو صندوق اعتباری هستند که از مزایای آن شامل بیمه و تسهیلات بهره مند می شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تعامل و همکاری مناسب با مسئولان صندوق اعتباری هنر ۷۰۰ نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه این استان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته اند که از این تعداد ۵۱۱ نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان نیز قرار دارند.
محمد حسین اسماعیلی افزود: کسانی که واجد شرایط استفاده از مزایای این صندوق می باشند بیش از تعداد اعضای آن بوده و اغلب واجدین شرایط، برای عضویت در این صندوق با مشکلاتی مواجه هستند. 
وی اظهار داشت: در حال حاضر از ۱۷۳ نفر از اهالی مطبوعات استان قزوین عضو این صندوق می باشند که از این تعداد ۸۵ نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده و در بخش نویسندگان نیز ۱۱۱ نفر عضو این صندوق هستند که ۴۰ نفر این افراد دارای بیمه می باشند.
اسماعیلی ادامه داد: براساس توافق میان سازمان تامین ‌اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان، فیلمسازان و روزنامه نگاران و موسیقی واجد شرایط، پس از عضویت در صندوق اعتباری هنر و معرفی از سوی معاونت های تخصصی مربوطه یا ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها تحت پوشش بیمه تامین‌ اجتماعی قرار می گیرند.
این مسئول اضافه کرد: اعضای صندوق می توانند علاوه بر برخورداری از حمایت های مربوط به بیمه صاحبان حرفه‌ها و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،معادل ١٠ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار شوند.
وی یادآور شد: حمایت های معیشتی و تامین آتیه این صندوق شامل پرداخت مقرری یا کمک مستمری به افراد مشمول، سالمندان، از کار افتادگان، کمک هزینه معالجه، کمک های مالی و اضطراری بصورت بلاعوض، کمک ها و وام های ضروری (خرید مسکن، جعاله، هزینه تحصیلات، ازدواج و...) است.
صندوق اعتباری هنر در سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرده است.