لاریجانی: سیاست‌های آمریکا موجب به هم ریختگی حقوق بین الملل شده است

تهران-ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های آمریکا نظامات حقوق بین الملل را در لبه پرتگاه قرار داده و موجب به هم ریختگی و ناامنی در این نظامات شده است. 

به گزارش اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، علی لاریجانی در حاشیه برگزاری اجلاس IPU، در جمع کارکنان سفارت ایران در صربستان با بیان اینکه سیاست‌های آمریکا یکی از لبه های پرتگاه برای حقوق و نظامات است، گفت: آمریکا وقعی به نظامات بین المللی نمی‌نهد و به تعهدات بین‌المللی کاری ندارد.
وی یادآور شد: این رفتارها در صحنه بین‌المللی آشفتگی ایجاد کرده  و فقط هم به ایران منوط نمی شود، بلکه آمریکا بسیاری از گفت وگوها و معاهدات را زیرپا می‌گذارد، حال اگر این بی‌تعهدی را بقیه نیز داشته باشند، چه سرنوشتی در انتظار بشریت خواهد بود؟

لاریجانی ادامه داد: آمریکا با هدف جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی که پس از سال‌ها مذاکره به دست آمده بود، به راحتی از معاهده با روس‌ها عبور کرد و آن را زیرپا گذاشت و نتیجه آنکه شاهد مسابقه تسلیحاتی بسیار خشن در سطح دنیا هستیم. این اتفاق مسئله ساده‌ای نیست. همچنین توافق با اروپا و چین را هم به نوع دیگری برهم زدند و توافق هسته‌ای ایران نمونه دیگری از بی‌تعهدی آمریکاست.

وی خاطرنشان کرد: توافق هسته‌ای ایران پس از سال ها ماجراجویی علیه ایران و دردسرهای ایجاد شده برای کشورمان به امضا رسید.  آقای اوباما ۲ نامه فرستاد که می‌خواهند در زمینه هسته‌ای با ایران مذاکره کنند، بحث بسیاری درباره اینکه می‌توان با آنها وارد مذاکره شد یا خیر، صورت گرفت و در نهایت به دنبال شرایط گذاشته شده، آنها پذیرفتند غنی‌سازی در ایران انجام شود و تحریم‌ها را بردارند، در واقع مذاکرات با این شروط آغاز شد.

آمریکا به بی‌نزاکتی در سطح بین‌المللی دامن می‌زند

رئیس مجلس ادامه داد: پس از دو سال مذاکره با ۱+۵ به یکسری توافق رسیدیم که با تایید شورای امنیت و سازمان ملل تثبیت شد، اما آمریکا از این توافق نیز به راحتی خارج شد و تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد و تمام این موارد نمونه‌هایی از بی‌نزاکتی در سطح بین‌الملل است که آمریکایی‌ها به آن دامن می‌زنند و ناامنی و بهم ریختگی در نظامات بین المللی به وجود می‌آورند.

علاقه‌مندی صربستان به همکاری های اقتصادی و علمی

وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به علاقمندی ایران و صربستان به گسترش روابط و مناسبات اظهارداشت: برداشت من از مذاکرات با نخست وزیر و رئیس جمهوری صربستان این است که علاقه‌مند به همکاری با ایران در مسائل اقتصادی، علمی و فرهنگی هستند و دو طرف باید زمینه‌های آن را فراهم کنند.

رئیس مجلس با تحسین تلاش‌های کارکنان سفارت ایران در صربستان برای نزدیک شدن بیشتر روابط دو کشور ادامه داد: امنیت در ایران به دلیل آن است که دشمنان می‌دانند که نمی‌توانند با ایران بازی کنند و درگیری با ایران برایشان پرهزینه است و این دستاورد انقلاب و دفاع مقدس و پایداری های ملت ایران است.

لاریجانی یادآور شد: ایران پای توافق هسته ای ایستاده بود اما قصد آمریکا از برهم زدن توافق با هدف به دست آوردن منافع بیشتر از آن و البته غلبه بر ایران است.

وی با بیان اینکه در توافق هسته ای تعهدات دوطرفه است و منطقی برای متعهد بودن یک طرفه وجود ندارد، عنوان کرد: رهبر انقلاب در این باره فرمودند "اگر اکنون مقابل آنها ایستادگی نکنیم، باید جاهای دیگر به آنها امتیاز داد" که نکته کاملاً درستی فرمودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای فشارهای اقتصادی در دوران تحریم راه حل پیدا کرد، تصریح کرد: دولت و مجلس باید تلاش کنند فشارهای اقتصادی بر طبقات مردم کشور کم اثرتر شود که در این راستا وفاق درونی اهمیت فراوان دارد ضمن آنکه باید این دوره سخت را مشترکاً تحمل کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه نتیجه مقاومت در مقابل تهدیدها نتیجه بزرگی خواهد بود، اظهار کرد: اگر از ظرفیت‌های علمی و اقتصادی کشور در دوران تحریم عاقلانه استفاده کنیم به اقتدار بیشتر خواهیم رسید و  این امر تاب‌آوری کشور را در مقابل اینگونه سیستم ها بیشتر خواهد کرد.

وی تلاش‌های دیپلماتیک را برای شکستن فشارهای وارده و رفتارهای آمریکا ضروری دانست و گفت: سفارتخانه ها باید مرجعی برای تسهیل روابط اقتصادی کشور باشند و مذاکره با کشورها، علاقه مندی برای پیدا کردن راه حل ایجاد خواهد کرد، لذا دیپلماسی اقتصادی بسیار مهم است و البته کار وزارتخانه امور خارجه و سفارتخانه ها بسیار پراهمیت تر از گذشته است که باید با تمام وجود در راه حل مشکلات اقتصادی گام بردارند.

رئیس مجلس با ابراز خرسندی از آموزش زبان فارسی در دانشگاه های صربستان و راه اندازی کرسی زبان فارسی در این کشور افزود: زبان فارسی میراثی گرانقدر است، لذا باید از آن صیانت شود و هر قدر گسترش پیدا کند، پشتوانه ای برای ملت ایران خواهد بود.

لاریجانی ابزار امیدواری کرد که در دوران تحریم با همبستگی بیشتر ملت و پرهیز از فردگرایی بتوانیم با سلامت از سختی ها گذر و شرایط را طوری فراهم کنیم که طبقات مختلف کشور زندگی خوبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه رسانه های مختلف جهان برای ایجاد یأس و تضعیف اراده ملت ایران تلاش می کنند، تاکید کرد: ایرانیان با ذکاوت هستند و تجربه بسیار عمیقی در تشخیص مسیر صحیح خود دارند و همبستگی ملی برای عبور از این شرایط مسئله اساسی است.

همچنین در این جلسه ملاعبداللهی سفیر ایران در صربستان توضیحات اجمالی در رابطه با وضعیت روابط میان ایران و صربستان ارائه کرد.

به گفته وی برگزاری جشنواره فیلم ایرانی و جشنواره موسیقی ایرانی در صربستان، تاسیس اتاق ایران در دانشگاه بلگراد، آموزش زبان فارسی، تحصیل ۴۰۰ دانشجو در صربستان در رشته زبان فارسی، مناسبات فعال در حوزه سیاسی، موفقیت های تجاری با افزایش حجم تجارت و... برخی از دستاوردهای ایران در صربستان به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =