اوقاف کرمانشاه سه موکب برای پذیرایی از زائران برپا کرد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه اعلام کرد که این اداره کل با کمک خیرین سه موکب در سطح استان برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی (ع) برپا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین «محمد صالحی» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: این اداره کل از ۱۷ مهر خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی را آغاز کرده و تا ۲۹ مهر به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی افزود: موکب های اوقاف در مسیر تردد زائران اربعین حسینی در امام زاده باقر بیستون، جاده ماهیدشت و پایانه مرزی خسروی برپا شده که کار خدمات رسانی به زائران را انجام می دهند.

به گفته صالحی، علاوه بر اداره کل کرمانشاه، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز یک موکب در استان کرمانشاه و یک موکب در منطقه منذریه عراق برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی ایجاد کرده است.

«هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه با بیان اینکه هر روز بین ۱۰ تا ۱۵ هزار زائر اربعین حسینی (ع) از مرز خسروی عازم کربلا می‌شوند، گفته است که تاکنون حدود ۱۴۰ هزار زائر از این مرز عازم عراق شده‌اند.

زائران اربعین حسینی می‌توانند از ساعت هفت تا ۱۶ از مرز خسروی خارج شوند اما ورود زائران از آن تا ساعت یک نیمه شب مجاز است.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۴، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.