ترافیک جاده خسروی ۳۶۰ درصد افزایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- رئیس پلیس راه استان کرمانشاه اعلام کرد؛ در ایام ابعین امسال (۱۱مهرتاکنون) میزان ترافیک جاده خسروی ۳۶۰ درصد نسبت به سال افزایش یافته است.

سرهنگ «محمد حیدری» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: در مجموع حجم تردد خودروها در جاده های استان کرمانشاه با شروع ایام اربعین ۳۰ درصد نسبت به روزهای عادی و ۵۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی، گفت: بازگشایی مرز موجب شد که حجم تردد خودروها در جاده های منتهی به قصرشیرین و خسروی نسبت به ایام اربعین سال گذشته ۳۶۰ درصد افزایش پیدا کند.

رئیس پلیس راه کرمانشاه با بیان اینکه زائرانی که قصد تردد از مرز مهران را دارند نیز از استان کرمانشاه عبور می کنند، عنوان کرد: امسال حجم ترافیک جاده حمیل که منتهی به ایلام و در نهایت مرز مهران می شود، با افزایشی ۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بود.

شروع موج بازگشت زائران

به گفته حیدری، با توجه به آمار به دست آمده از حجم ترافیک در جاده های استان، موج بازگشت از کربلای معلا از روز گذشته آغاز شده است.

وی توضیح داد: اکنون حجم تردد در محورهای برگشت نیمه سنگین اما روان است و در مسیرهای رفت به سمت مرز خسروی و محورهای منتهی به استان ایلام ترافیک به نسبت سبک‌تر گزارش می شود.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با اشاره به استقرار هزار و ۴۵۰ تیم گشتی در مسیرهای عبور زوار، گفت: عمده تیم‌ها اکنون در محورهای برگشت مستقر هستند و از رانندگان می‌خواهیم نهایت همکاری را با این تیم‌ها داشته باشند.

به رانندگان هم توصیه کرد که با سرعت مجاز رانندگی کنند و در صورت خستگی و خواب‌آلودگی، پس از توقف در استراحتگاه‌های استان و رفع خستگی، سفر خود ادامه دهند.

سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران و عتبات عالیات شدند اما با بازگشایی مرز بین‌المللی خسروی در سال جاری، بخش زیادی از زائران ترجیح دادند که از این مرز راهی کربلا شوند.

«هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه با بیان اینکه هر روز بین ۱۰ تا ۱۵ هزار زائر اربعین حسینی (ع) از مرز خسروی عازم کربلا می‌شوند، گفت که تاکنون حدود ۱۴۰ هزار زائر از این مرز عازم عراق شده‌اند.

زائران اربعین حسینی می‌توانند از ساعت هفت تا ۱۶ از مرز خسروی خارج شوند اما ورود زائران از آن تا ساعت یک نیمه شب مجاز است.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۴، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

اخبار مرتبط