شمار مشتاقان پیاده‌روی اربعین در سمنان از ۲۹ هزار نفر گذشت

سمنان- ایرنا- مدیر حج و زیارت استان سمنان گفت: شمار مشتاقان پیاده‌روی اربعین حسینی این استان با نام‌نویسی در سامانه سماح از ۲۹ هزار نفر گذشت.

خلیل دلپاک روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حضور این تعداد زائر از استان سمنان در پیاده‌روی اربعین حسینی بی‌سابقه است و تمهیدات لازم برای امنیت و سلامت این مشتاقان زیارت کربلای معلی و نجف اشرف اندیشیده شده است.

وی خاطر نشان کرد: زائران می‌توانند از طریق سامانه samah.haj.ir یا مراجعه به دفاتر شرکت‌های زیارتی دارای مجوز استان سمنان برای شرکت در آیین اربعین حسینی نام‎نویسی کنند.

دلپاک اضافه کرد: مرز معین زائران سمنان برای اعزام به پیاده‌روی اربعین حسینی مهران در استان کرمانشاه است و مشتاقان این آیین معنوی در زمان تردد به مرزهای کشور به مسایل ایمنی و بهداشتی توجه ویژه‌ای داشتند باشند.

وی تصریح کرد: روزانه خبرهای ویژه اربعین از رسانه و خبرگزاری‌های مختلف اطلاع‌رسانی می شود و زائران به توصیه‌های مسئولان برای برگزاری باشکوه‌تر این آیین معنوی توجه داشته باشند.

مدیر حج و زیارت استان سمنان گفت: موکب‌های متعددی در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی در نقاط مرزی و شهرهای کربلا و نجف مستقر است و زائران برای دریافت خدمات از این موکب‌ها استفاده کنند.

تعداد نام‌نویسی‌کنندگان در سامانه سماح تاکنون در کل کشور ۳میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است.
حرکت کاروان زائران حسینی برای شرکت در راهپیمایی اربعین در عراق، از سال ۱۳۹۰ در ایران شروع شد.

برای مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ با توجه به توافق ایران و عراق ، زائران ایرانی می توانند از دهم شهریور ۹۸ تا هفتم آبان این سال بدون گرفتن روادید به شرط ثبت نام در سامانه سماح و داشتن گذرنامه معتبر وارد عراق شوند.

اخبار مرتبط