توریست‌هایی که به ایران‌هراسی «نه» می‌گویند

تهران- ایرنا- حضور پرشمار و رو به افزایشِ جهانگردان خارجی در ایران و روایت آنان از سفر رضایت‌بخششان، باعث می شود تا تلاش‌ رسانه‌های بیگانه برای دامن زدن به ایران‌هراسی ثمر چندانی نیابد و این جهانگردان، پیام صلح‌جویی و مهربانی ایرانیان را در شبکه‌های اجتماعی و در سطحی بین المللی منتشر سازند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در حالی که آمارها از افزایش ورود گردشگران به ایران حکایت دارند و سیاست‌های کلان دولت نیز تشویق حضور گردشگران در ایران است اما رسانه‌های معاند همچنان در تلاشند تا ضمن دامن زدن به سناریوهای ایران هراسانه، تصاویر واقعی را که حاکی از امنیت و ثبات در ایران است مخدوش کنند. این در حالی است که گردشگران خارجی، با ثبت تصاویر واقعی از وضعیت عینی جامعه ایرانی، پیام صلح و دوستی شهروندان ایرانی را در جهان بازتاب داده‌اند.

گردشگران خارجی، هر روز بیشتر از دیروز

آمارها نشان از افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران دارند. بر طبق آخرین آماری که «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارایه داده است، در نیمه ابتدایی امسال، تعداد گردشگران خارجی وارد شده به ایران، حدود ۲۶ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد که ایران در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم گردشگری در منطقه است و می‌توان با اقداماتی، این آمار را به صورتی منظم افزایش داد.

افزایش آمار گردشگران یکی از اهداف مهم برنامه ششم توسعه است و طبق بند پنجاهم «سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه» ابلاغی مقام معظم رهبری و «برای دستیابی به توسعه پایدار صنعت ایرانگردی»، باید آمار ایرانگردان خارجی به میزان «پنج برابر افزایش یابد».

به همین منظور در برنامه ششم توسعه و مواد ۹۸ تا ۱۰۰، دستگاه‌های اجرایی موظفند تا نسبت به توسعه زیرساخت‌ها، اختصاص یارانه‌ها و در نظر گرفتن معافیت‌های مختلف و همچنین بهبود کیفی امکانات خدماتی و به ویژه گردشگری خارجی همت گمارند. از همین رو و به دلیل اهمیت بالای این صنعت، در گزارش عملکرد سال اول برنامه ششم وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خوانیم «در ایران صنعت گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی دارای اثر فزاینده نسبتاً بالایی در تولید بوده (ضریب فزاینده تولید صنعت گردشگری در ایران بعد از صنایع غذایی و ساختمان در رتبه سوم قرار دارد) و قدرت اشتغال‌زایی آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بسیاری از بخش‌های اقتصادی دیگر بیشتر است (ضریب فزاینده اشتغالزایی صنعت پس از بخش‌های کشاورزی، صنایع غذایی و ساختمان رتبه چهارم را در کشور دارد)»

از هر ۱۰ شغل در جهان، یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و به ازای ورود هر ۶ گردشگر خارجی و هر ۲۵ گردشگر داخلی، یک شغل ایجاد می‌شود

در همین گزارش عملکرد می‌خوانیم که از هر ۱۰ شغل در جهان، یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و به ازای ورود هر ۶ گردشگر خارجی و هر ۲۵ گردشگر داخلی، یک شغل ایجاد می‌شود. این آمار به معنای این است که افزایش گسترده ورود گردشگران به ایران، می‌تواند موجب افزایش رشد اقتصادی و همچنین درآمدهای ارزی کشور خواهد شد.

گردشگرانی که از آمدن به ایران راضی‌اند

تصاویری که گردشگران خارجی در ماه‌های اخیر، از سفرهای خود به ایران و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که بسیاری از آنان، از سفر به ایران، راضی و خوشحال هستند و سفر به ایران را به دیگر گردشگران نیز توصیه می‌کنند. یکی از گردشگران با انتشار تصاویری از حضور خود در یکی از مساجد تاریخی اصفهان، می‌نویسد: «سفری بود که هرگز فراموش نخواهم کرد». یک گردشگر دیگر نیز پیش از سفر به ایران می‌گوید که در رسانه‌های غربی درباره ایران و بجز در مورد مسایل سیاسی، اطلاعات زیادی وجود ندارد و برای همین هم منتظرم خود شخصا این سفر را تجربه کنم. علاوه بر این مشتاق دیدن ایرانی‌های و شکل گیری ذهنیت شخصی خودم از زندگی روزانه‌ آن‌ها هستم.

تصویری که یک گردشگر مشهور از معماری زیبای ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

گردشگری هم حضور در ایران را همچون تداعی قصه‌های هزار و یک شب توصیف می‌کند. برخی از کاربران خارجی با دیدن تصاویری که جهانگردان ایرانی از بناهای زیبای ایران به اشتراک گذاشته‌اند با تعجب این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا واقعا ایران اینقدر زیبا است؟

کاربری در یکی از شبکه ای اجتماعی در این خصوص نوشته که سفرهای خارجی غیر همه جذابیت‌هایش یک فایده بزرگ دارد و آن هم این است که مرزهای قراردادی بین انسان‌ها برداشته می‌شود و مردم کشورهای مختلف می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند، همدیگر را بشناسند و از هم یاد بگیرند. در پست دیگری نیز اظهار شگفتی گردشگران از معماری بی‌نظیر ایرانی را می‌بینیم و اینکه این معماری خاص و اعجاب برانگیز می‌تواند هزاران گردشگر را به سمت ایران جذب کند. گردشگران خارجی که از ایران بازدید کرده‌اند معتقدند که ایران بهشتی برای عکاسی و ساخت تصاویر خارق العاده است؛ مخصوصاً با وجود بناهای زیبا و معماری خاص و جزئیات منحصر به فردی که در شهرهای مختلف وجود دارد.

یکی از گردشگران مشهور نیز در توصیف ایران می‌گوید که ایرانیان بسیار مهربان و مهمان‌نواز هستند و بدون هیچ چشم‌داشتی از مهمانان خارجی ایران، پذیرایی کنند. این گردشگر تاکید می‌کند که ایرانیان گرم و خوش مشرب هستند و همواره دوست دارند بدانند مسافران خارجی از کدام کشور به ایران آمده‌اند و آیا از دست آنان کمکی برای آنکه سفر این جهانگردان به یادماندنی‌تر شود، برمی‌آید یا خیر؟

هراس افکنی و سیاه نمایی، حربه رسانه‌های معاند

به نظر می‌رسد که افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران، به مذاق رسانه‌های بیگانه خوش نمی‌آید. از یکسو افزایش تعداد گردشگران، به معنای افزایش درآمدهای دولت و ملت ایران است و در نتیجه آن، تلاش کشورهای بیگانه و به ویژه آمریکا برای در حصار قرار دادن ایرانیان، شکست خواهد خورد.

از سوی دیگر، تصاویری عینی، واقعی، غیرجانب دارانه و بی‌طرفانه این گردشگران، بطور حتم باعث ترس رسانه‌هایی خواهد شد که تنها تلاش آن‌ها، ایران هراسی است. کاربری در همین ارتباط و در فضای مجازی می‌نویسد «عکس‌هایی خانوادگی جنبه دیگری از گردشگری ایران را نشان می‌دهد. حضور خانوادگی گردشگران خارجی حامل پیام امنیت و امکانات گردشگری ایران برای گردشگران جهان است.»

پس از رشد فزاینده انتشار تصاویر گردشگران خارجی از ایران، اکنون رسانه‌های فارسی زبان خارجی، بیش از گذشته تلاش می‌کنند تا با ایجاد فضای تهدید آمیز، آنان را از سفر به ایران برحذر دارند. کلید واژگان اصلی این رسانه‌های نیز دو واژه «ناامنی» و «قوانین جمهوری اسلامی ایران» است. این رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا به جهانگردان خارجی، اینطور القاء کنند که کشور ایران، کشوری ناامن برای میهمانان خارجی آن است و ممکن است این گردشگران با مشکلاتی جدی در ایران مواجه شوند. این در حالی است که دولت ایران همواره متعهد به حفاظت از جان و مال و تضمین امنیت و سلامت گردشگران بوده است و گردشگرانی که به صورت فردی یا گروهی به ایران سفر کرده‌اند، با ناامنی و مشکل مواجه نشده و روزهای خوبی را سپری کرده‌اند.

همچنین این رسانه‌ها تلاش دارند تا نشان دهند که ایران دارای قوانین خاصی است که می‌تواند برای آنان غیرقابل قبول و دشوار باشد؛ در حالی که یکی از گردشگران، در گزارشی تصویری از ایران، تاکید می‌کند که «ایران همچون سایر کشورها قوانینی دارد که باید به آن احترام گذاشت». همانطور که سایر کشورها نیز قوانینی دارند که گردشگران ایرانی باید آن قوانین را رعایت کنند. جالب آنجا است گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، نه تنها رعایت قوانین را در ایران سخت و دشوار نمی‌دانند که به نظر آنان اغلب این قوانین حافظ امنیت آنان خواهد بود.

مشکلاتی که هنوز باقی است

گروهی از گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند از برخی مشکلات موجود که مربوط به زیرساخت‌های گردشگری در ایران می‌شود، گلایه دارند. انتقاد اولی که برخی از گردشگران دارند، این مساله است که تعدادی از افرادی که باید به گردشگران خدمت رسانی کنند، به زبان‌های خارجی تسلط ندارند. این امر به ویژه در مورد برخی رانندگان پایانه‌ها یا فروشندگان فروشگاه‌های نزدیک به اماکن توریستی کشور، به گوش می‌رسد و باید برای حل این مساله، بایستی چاره اندیشی شود تا گردشگران خارجی بتوانند با سهولت بیشتری در مسیرهای گردشگری رفت و آمد کرده یا کالاهای مورد نظر خود را تهیه کنند. 

چالش دیگر پیش روی گردشگران به ویژه در یک سال اخیر، وجود برخی مشکلات در تبادلات ارزی است. برخی گردشگرانی که از ایران بازدید کرده‌اند، به این نکته اشاره می‌کنند که برای تبدیل ارز خود به ریال ایران، با مشکلاتی روبرو بوده‌اند و مراکزی که به صورتی قانونی این کار را صورت می‌دهند، آنقدر زیاد نیست که سرعت تبادل ارز قابل قبول باشد. همچنین گردشگران اغلب به این نکته اشاره می‌کنند که قادر نیستند از کارت‌های اعتباری بین المللی خود استفاده کنند؛ هرچند که به نظر می‌رسد گردشگران خارجی می‌توانند به آسانی کارت‌هایی اعتباری را در فرودگاه‌ها یا هتل‌های ایران تهیه کنند که مشکل گشای کار آنان است.

فقدان زیرساخت‌های لازم برای جذب گردشگران در برخی شهرهای کوچک و مناطق روستایی نیز موضوعی است که این گردشگران اغلب در اظهارات خود درباره ایران، به آن انتقاد دارند و این امر باعث می‌شود تا سفر گردشگران به این مناطق با چالش‌هایی مواجه شوند؛ هرچند که به نظر می‌رسد با طرح‌های گسترده دولت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در روستاهای نمونه و شهرهای کوچک، می‌توان امیدوار بود که به زودی چنین مشکلاتی نیز رفع و باز هم ورودی گردشگران به ایران، افزایش خواهد یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =