خدمات‌رسانی به ۱۰۰ هزار زائر اربعین در گیلانغرب

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار گیلانغرب گفت: از ۱۳ مهرماه با شروع تردد زائران اربعین در جاده‌های این شهرستان، خدمات‌رسانی به ۱۰۰ هزار تن از زائران اربعین حسینی (ع) تاکنون انجام شده‌است.

کوروش محمودیان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تمهیدات لازم به منظور ارائه خدمات به زائران اربعین در سطح این شهرستان به بهترین شکل ممکن اتخاذ شده است.

 وی اظهارداشت: با ایجاد چندین موکب در محورهای اصلی تردد زائران هم به سمت خسروی و هم به سمت مهران در حوزه استحفاظی این شهرستان روزانه به بیش از ۱۰ هزار  زائر در سه وعده صبحانه، ناهار و شام خدمات لازم انجام می شود.

نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: سه مرکز اسکان نیز تجهیز و درنظر گرفته شده تا زائران از محل اسکان مناسب هم برخوردار باشند ضمن اینکه یک واحد نانوایی مستقل نیز برای این منظور اختصاص یافته است.

محمودیان اظهارداشت: در راستای رفاه حال زائران مرکز ارائه خدمات خودرویی رایگان هم ایجاد و مستقر شده است.

 وی گفت: با توجه به اینکه مسیر برگشت زوار از مرز مهران و همچنین بخشی از مرز خسروی شهرستان گیلانغرب تعیین شده تدابیر لازم برای ارائه خدمات مناسب به زوار تا یک هفته بعد از اربعین اندیشیده شده است.

                                                                       

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.