مایک پنس درخواست ارائه اسناد پرونده اوکراین را رد کرد

تهران - ایرنا - دفتر «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از درخواست مجلس نمایندگان برای ارائه اسناد مربوط به تماس تلفنی اخیر «دونالد ترامپ» با رئیس جمهوری اوکراین تبعیت نمی‌کند.

به گزارش شبکه ان بی سی، «متئو مورگان» یکی از مسوولان دفتر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که مجلس نمایندگان آمریکا هنوز رای گیری برای آغاز تحقیقات در این رابطه را انجام نداده و در این درخواست برای دریافت اسناد مربوط به تماس تلفنی دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین، روند بررسی منصفانه با اکثریت آرا وجود ندارد.

پیش از این برخی روسای کمیته های روابط خارجی، نظارت و اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ارائه مدارک مربوط به این تماس تلفنی ترامپ شده بودند.

در نامه این مسوول دفتر مایک پنس آمده است: در تاریخ آمریکا سابقه نداشته که رئیس مجلس نمایندگان این کشور بدون رای اکثریت برای آغاز یک بررسی منصفانه و قانونی تلاش کند فرایند استیضاح رئیس جمهوری را کلید بزند.

انتشار محتوای تماس تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین، دموکرات‌های مجلس نمایندگان را بر آن داشته تا در مورد امکان استیضاح ترامپ به اتهام سوء استفاده از قدرت، تحقیقاتی را آغاز کنند.

ترامپ پیشتر در توئیت هایی، رسانه‌های خبری این کشور را متهم کرد که برای حمایت از بایدن و پسرش، از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون بسیاری از مقام‌های دولت ترامپ از جمله «مایک پمپئو» وزیر خارجه، مارک اسپر وزیر دفاع و «ریک پری» وزیر انرژی او را احضار کرده است.

پمپئو با رد درخواست مجلس نمایندگان، اعضای دموکرات این مجلس را به قلدری متهم کرد.

کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی این کشور اجازه دارد که رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند، به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌جمهوری به یکی از این موارد شامل خیانت، رشوه و سوء‌ استفاده از قدرت متهم است.

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا اعلام کرد که کنگره بدنبال دسترسی به تماس‌های تلفنی ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و سایر رهبران جهان است.

به نظر می رسد تحرکات ترامپ در حوزه سیاست خارجی آنچنان هنجارشکنانه بوده که کنگره چنین درخواستی را ارائه کرده است. شیف دلیل این درخواست را نگرانی‌ از احتمال به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا عنوان کرده است.

برای حذف ترامپ از قدرت، ۶۷ نفر از یکصد عضو سنا باید به گناهکاری او رای دهند.

جمهوریخواهان ۵۳ کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکرات ها ۴۵ کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکراتها رای می‌دهند.

«جف فلیک» سناتور جمهوریخواه پیشین آمریکا هفته گذشته گفت که دستکم ۳۵ سناتور جمهوریخواه در صورت برخورداری از رای مخفی، به استیضاح ترامپ رای می‌دهند.

تاکنون ۲۱۸ تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که ۴۳۵ کرسی دارد، نیز به صورت علنی اعلام کرده‌اند که خواستار نوعی استیضاح برای ترامپ هستند.

۱۰۷۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =