ابراز نگرانی پنتاگون از برخورد با معترضان هنگ‌کنگی

تهران - ایرنا - دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیتی هند و اقیانوسیه از برخی تاکتیک‌های مورد استفاده معترضان هنگ‌کنگی و نیز اقدامات خشونت‌آمیز پکن و مقامات هنگ‌کنگی علیه معترضان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز گذشته(سه شنبه) خبرگزاری رویترز، «راندال شریور» در کنفرانس موسسه تحقیقاتی «بنیاد جیمزتاون» که در واشنگتن برگزار شد، گفت: ایالات متحده آمریکا «صددرصد» از افرادی در هنگ کنگ که خواستار احترام به حقوق اساسی تضمین شده خود در بیانیه مشترک  بین چین و بریتانیا در سال ۱۹۸۴ هستند، حمایت می کند.

وی افزود: مطمئنا ما بسیار نگران برخی تاکتیک هایی هستیم که معترضان استفاده کرده یا ممکن است استفاده کنند و در مواردی چنین تاکتیک هایی واقعا مشکل ساز بوده است. اما به طور کلی فکر می کنم که نگران اقدامات پکن و مقامات هنگ کنگی در مقابل فعالیت هایی هستیم که ما آنها را مشروع قلمداد می کنیم؛ فعالیت هایی که به نفع مردم هنگ کنگ انجام می شود.

شریور ادامه داد: پلیس و مقامات هنگ کنگی درطول تاریخ به قانون احترام گذاشته اند و این سرزمین نظام قضایی بسیار خوبی داشته است.

وی گفت: روند کلی اتفاقات در هنگ کنگ نگران کننده است؛ اینکه شاهد خودمختاری کمتر و نفوذ بیشتر از سوی پکن و اقدامات خشونت آمیز مسوولان این کشور و نیز نابودی چیزهایی هستیم که به مردم هنگ کنگ وعده داده شده بود.

هنگ کنگ در چهار ماه گذشته درگیر ناآرامی، اعتراضات گسترده و گاه خشونت آمیز با استفاده از گاز اشک آور، بمب های بنزینی بوده  است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی با نادیده گرفتن مخالفت شدید چین «لایحه حقوق بشر و دموکراسی سال ۲۰۱۹ هنگ کنگ» را که از سوی برخی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده، تصویب کرد. 

چین در واکنش به دخالت آمریکا در امور هنگ کنگ از طریق تصویب این لایحه اعتراض و اعلام کرد برای حفظ استقلال، امنیت و منافع خود اقدامات متقابل را انجام خواهد داد.

کمیسیون وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ پیشتر به سناتور آمریکایی «تد کروز» هشدار داده بود که باید تمامی اظهارات و اقدامات مداخله جویانه خود را در هنگ کنگ متوقف کند.

این سناتور آمریکایی گفته بود که در بخش هایی از اعتراضات هرگز شاهد شورش و یا خشونت نبوده بلکه برعکس پلیس هنگ کنگ در مواردی علیه معترضان به خشونت متوسل شده است.

۱۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =