۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83519468
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت بیش از ۱۳ هزار تن سیب در خلخال

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: برداشت سیب پاییزه از باغ‌های این شهرستان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۳ هزار تن انواع این محصول برداشت ور وانه بازار مصرف شود.

بهبود علیزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع باغ‌های سیب مناطق مختلف این شهرستان هزار و ۹۰ هکتار بارور بوده که با توجه به میانگین عملکرد ۱۷ تن در هکتار این محصول مقدار سیب برداشت شده به بیش از ۱۳ هزار تن خواهد رسید که این میزان در مقایسه با میزان تولید سیب سال زراعی گذشته نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سرمازدگی بار و سردرختی درختان میوه و باغ‌های سیب در بهار سال گذشته علت اصلی کاهش تولید محصول در این شهرستان است، گفت: میزان خسارات سال گذشته به حدی بود که مجموع سیب تولیدی پارسال خلخال به ۱۰۰ تن کاهش یافت.
او اظهار داشت: با توجه به وجود شرایط مساعد جوی همراه با کوهستانی بودن منطقه در خلخال این شهرستان را به یکی از مناطق مستعد برای کشت و پرورش انواع درختان سیب تبدیل کرده است.
وی با بیان اینکه هزار و ۱۹۰ هکتار از اراضی مستعد کشاورزی شهرستان به ایجاد باغ‌های سیب اختصاص یافته ، افزود: در صورت وجود شرایط جوی مناسب سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰ هزار تن انواع سیب از باغ‌های سیب در این منطقه برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود که سرمازدگی سال‌های اخیر مانع از دستیابی به این میزان از تولید توسط باغداران سیب شده است.
علیزاده گفت: برداشت انواع سیب پاییزه شامل ۲ نوع سیب لبنانی سفید و قرمز و انواع سیب‌های محلی پاییزه از اوایل نیمه دوم مهر آغاز و تا ۱۵ آبان ادامه می‌یابد.
وی با بیان اینکه تولید ارگانیک سیب در باغ‌های سیب خلخال موجب افزایش کیفیت محصول تولیدی این شهرستان و افزایش میزان خریداران شده ، اظهار کرد: در این شهرستان انواع سیب پاییزی از ارقام لبنانی رد و گلدن ، سیب توزلی و خره‌پوست محلی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
او همچنین با اشاره به اینکه بیشتر باغداران سیب را به صورت سنتی و با کمترین استفاده از کود و سموم شیمیایی تولید می‌کنند، افزود: در سال‌های اخیر جهاد کشاورزی توسعه و کشت باغ‌های سیب متراکم و پاکوتاه را در بین باغداران منطقه در دستور کار خود قرار داده که این کار افزایش محصول و

بهره‌وری بیشتر باغ‌های سیب را سبب خواهد شد.

خلخال در ۱۱۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد ، از مجموع ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی این شهرستان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به انواع باغ میوه دانه‌دار ، هسته‌دار و خشکباری اختصاص داده شده که از این میزان هزار و ۱۹۰ هکتار را باغ‌های سیب تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها