لاریجانی: دولت و ملت عراق همیشه در کنار هم بوده‌اند

تهران-ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با جمعی از نمایندگان پارلمان عراق گفت: دولت و ملت ایران و عراق همیشه در کنار هم بوده اند و پذیرایی از زوار ایران در جریان مراسم اربعین نمونه بارز این مهم است.

 علی لاریجانی و «شیرکو میرو» رئیس کمیسیون سیاست خارجه مجلس عراق  و برخی دیگر از نمایندگان این کشور، در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (آی پی یو) دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در  این دیدار حوادث اخیر عراق را نگران کننده خواند و گفت: اطمینان داریم ملت رشید عراق این مشکل را حل می کنند اما مسئله مهم، ریشه یابی دلایل وقوع این حادثه است.

وی ادامه داد: اگر چه تظاهرات به صورت طبیعی در همه کشورها دیده می شود، اما پشت تظاهرات مسلح و خشونت آمیز مسائل دیگری نهفته است که بحمدالله با نقش بارز آیت الله سیستانی این مشکل رفع شد.

لاریجانی با بیان اینکه توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد، افزود: برخی از کشورها آرامش و امنیت در عراق را نمی پذیرند و از زمان آغاز سیاست‌های جدید عراق، عده‌ای با آن مخالفت کرده و از همان ابتدا کار تروریستی انجام دادند، در حالی که موضع ایران در قبال عراق مشخص است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که بخشی از مشکلات ایران با کشورهای همسایه بر سر عراق بوده و ایران معتقد به دموکرات بودن کشور عراق است، اظهار داشت: دولت ایران و عراق و مردم دو کشور همیشه در کنار هم بوده اند. به عنوان مثال پذیرایی از زوار ایران در جریان مراسم اربعین نمونه بارز این مهم است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران در عراق نیرو و دخالتی ندارد، اضافه کرد: زمانی که داعش به عراق حمله ور شد دولت عراق از ایران درخواست کمک کرد که ما نیز به آنها کمک کردیم.

همچنین در این دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجه عراق بر مسائلی همچون روابط عمیق و ممتاز میان دو کشور، اهمیت توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی، به خشونت کشیده شدن تظاهرات از طریق فعالیت عده‌ای در شبکه مجازی و... اشاره کرد.

خانم «آلا طالبانی» نماینده پارلمان عراق هم از رئیس مجلس درخواست کرد در جوامع بین المللی توضیح دهد که ایران همیشه در کنار مردم و دولت عراق بوده است و برای مبارزه با تروریسم به عراق کمک کرده است، تا پرونده اتهام زنی به ایران و تلاش برای اثبات نقش ایران در تظاهرات اخیر بسته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =