۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۳
کد خبرنگار: 2723
کد خبر: 83519424
۱ نفر

برچسب‌ها

بهره برداری از رینگ آبرسانی ۲۵۰ میلیارد تومانی تبریز

تبریز - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: طرح رینگ آبرسانی کلانشهر تبریز با ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه تا شهریور آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

علیرضا ایمانلو امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: طرح رینگ آبرسانی کلانشهر تبریز حدود ۲۵ کیلومتر بوده و از شهرک اندیشه تبریز شروع و تا شهرک خاوران ادامه خواهد داشت و برای تکمیل آبرسانی کلانشهر تبریز احداث می‌شود.

وی افزود: به دلیل عدم وجود رینگ شبکه شهری آبرسانی که بتواند کلانشهر تبریز را در مواقع لزوم خدمات رسانی کند و به صورت یکنواخت کل شهر تبریز را تحت پوشش آبرسانی قرار دهد، این طرح در حال اجراست.

ایمانلو ادامه داد: با اجرای این طرح که با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی در حال اجرا است، بخش عمده‌ای از قطعی و یا افت فشار بخش‌های مختلف شهر مرتفع خواهد شد.

وی اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقیدر زمان حاضر خدمات خود را در زمینه تامین و توزیع آب شرب بهداشتی در قالب یک میلیون و ۳۳۳ هزار فقره انشعاب آب به جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۱۱۹ هزار نفر ( ۱۰۰ درصد جمعیت هشری در ۶۲ شهر استان ارایه می‌کند.

بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کلانشهر تبریز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی همچنین در خصوص عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز اظهار داشت: عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز از خرداد ماه سال‌ ۹۵ آغاز شده است.

وی، یکی از اهداف مهم طرح احداث  مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کلانشهر تبریز را استفاده از پساب تولیدی به عنوان تأمین کننده عمده آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح بالغ بر ۷۵ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.

ایمانلو خاطرنشان کرد: جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب با هدف سالم‌سازی محیط زیست شهری، افزایش سطح بهداشت عمومی، محیطی و منطقه‌ای، ممانعت از آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی و محیط زیست از محل فاضلاب‌های شهری، استفاده از کود آلی استاندارد تولید شده در کشاورزی منطقه و تامین ظرفیت تصفیه و انتقال بخش عمده فاضلاب جمع‌آوری شده سطح شهر تبریز از دیگر اهداف ایجاد مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کلانشهر تبریز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در مورد فرآیند تصفیه طرح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز تشریح کرد: فرآیند اجرای این طرح از نوع فرآیندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله‌ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی، یکی از پیشرفته‌ترین و کارآمدترین فرآیندهای به روز تصفیه فاضلاب شهری است.

وی افزود: جمعیت تحت پوشش این طرح ۹۶۰ هزار نفر و ظرفیت تصفیه‌خانه نیز ۲۰۷ هزار متر مکعب در شبانه‌روز خواهد بود.

ایمانلو هزینه اجرای این طرح را ۲ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: این مبلغ از محل اعتبارات تخصیص یافته بری احیای دریاچه ارومیه، درآمدهای عمومی و منابع داخلی شرکت است.

وی اظهار امیدواری کرد که در صورت تأمین منابع مالی، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز در سال ۹۸ در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.

ضرورت تسریع در انتقال آب ارس به تبریز

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به نیاز آبی شهر تبریز گفت: با توجه به زیادی مشترکان و گسترش بی‌رویه شهر تبریز و بوجود آمدن شهرک‌های متعدد در اطراف آن، ما به آب بیشتری نیاز داریم؛ به همین خاطر به دنبال منابع جدید هستیم و در این زمینه تلاش این است که توسط همکاران شرکت آب منطقه‌ای استان از رود ارس برای آب شرب تبریز و شهرستان‌های واقع در مسیر آبرسانی شود.

وی ضمن توصیه همشهریان به عدم اسراف آب شرب بهداشتی و صرفه‌جویی گفت: آب ارزشمندترین عطیه الهی و مهمترین عامل تداوم حیات موجودات زنده و رکن اصلی توسعه پایدار است.

ایمانلو اضافه کرد: فقدان یا کمبود این مایع حیات‌بخش موجب اختلال در زندگی شهروندان و بروز نابسامانی‌های فراوان می‌شود.

وی تشریح کرد: در چند دهه اخیر افزایش روبه رشد جمعیت و به تبع آن گسترش شهرنشینی، رشد و توسعه در بخش‌های کشاورزی و صنعتی منجر به افزایش تقاضا برای مصرف در تمام زمینه‌ها شده است، در این میان آب به عنوان مهمترین ماده در توسعه پایدار کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی با اشاره به نحوه استحصال و سختی‌های فرآروی تامین و توزیع آب برای شهروندان خاطرنشان کرد: هم اینک آب مورد نیاز کلان‌شهر تبریز و تعدادی از شهرهای واقع در مسیر به صورت فرا استانی و با صرف هزینه و انرژی زیاد تامین می‌شود؛ علاوه بر این آب شهر تبریز از چاه‌های دامنه‌های کوه سهند همچنین از سد نهند تامین می‌شود  از این رو لازم است مشترکان و همشهریان نهایت دقت و صرفه جویی را در استفاده صحیح از آب مدنظر داشته باشند.

۵۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =