هند به دنبال مسدود کردن جریان رودخانه ها به سوی پاکستان

دهلی نو-ایرنا- نارندرا مودی نخست وزیر هند اعلام کرد که وی تصمیم دارد آب رودخانه هایی که به سوی پاکستان جریان دارد را به سوی ایالت هاریانا سرازیر کند.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز چهارشنبه نوشت: نخست وزیر هند افزود: در هفتاد سال گذشته آب رودخانه هایی  که متعلق به کشاورزان هاریانا بوده،

وارد پاکستان می شده است اما دولت هند جریان این رودخانه ها به سوی پاکستان را مسدود خواهد کرد.

مودی تاکید کرد: دولت هند هم اکنون در حال اجرایی کردن این تصمیم است. این آب متعلق به هند و کشاورزان هاریانا است.

نخست وزیر هند ضمن انتقاد از موضع حزب  مخالف کنگره در مورد تحولات کشمیر گفت: لغو اصل ۳۷۰ در راستای منافع ملی هند بود و در همه شرایط قانون اساسی در اولویت قرار دارد.

نخست وزیر هند پیش از این نیز پاکستان را تهدید به جلوگیری از ورود آب رودخانه ها به این کشور در کشمیر و سایر مناطق کرده بود.

سال گذشته بود که پاکستان  به پروژه ساخت نیروگاه آبی  "کیشن گانا" که توسط نارندرا مودی نخست وزیر هند افتتاح شد اعتراض کرد.

پاکستان معتقد است این پروژه توافق سند (اینداس) میان دو کشور را نقض می کند.

پاکستان نگران تحت  تاثیر قرار گرفتن پروژه این کشور به دلیل استفاده هند از آب روخانه نیلوم است که این امر می تواند به تنش میان دو کشور دامن بزند.

منطقه کشمیر در قلب اختلاف ۷۰ ساله این دو رقیب هسته ای قرار دارد و هر دو کشور ادعای حاکمیت بر کل این منطقه را دارند.

رقابت بر روی رودخانه نیلوم از نیاز فوری دو کشور به منابع آب شیرین نشات می گیرد. جمعیت و اقتصاد در حال رشد هند و پاکستان سبب کاهش خطرناک منابع آب شیرین در دو کشور شده است.

رودخانه سند (ایندوس) که آب رودخانه نیلوم به آن می ریزد در مناطق مرزی بسیار حساس هند و پاکستان جاری است. این رودخانه که طولانی ترین رودخانه شبه قاره است، از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر، گلگیت و بلتستان، بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می ریزد.

هند و پاکستان در سال 2010 با یکدیگر بر سر توافقنامه اینداس اختلاف پیدا کردند. پاکستان در مورد پروژه 330 مگاواتی برق هند در 'کیشن گنگا'به سازمان های جهانی شکایت کرد و در سال 2011 هند مجبور به متوقف کردن این پروژه شد اما در سال 2013 این کشور تحت شرایط سخت مجوز ادامه پروژه را دریافت کرد.

بر اساس پیمان رودخانه سند (اینداس) که در سال 1960 میان هند و پاکستان امضا شد ، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی (روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی( اینداس، جلوم و چناب) به پاکستان می رسد. اما  هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق نیز از آب رودخانه های غربی استفاده کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =