گرامیداشت فرخی یزدی، پاسداشت ادبیات ایران است

یزد- ایرنا- مدیرکل امور موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پاسداشت فرخی یزدی، به معنای پاسداشت ادبیات ایران است زیرا نسل امروز نیز با تک تک ابیات آن ارتباط برقرار می‌کند.

محمدرضا کارگر، سه‌شنبه شب در مراسم افتتاح خانه موزه فرخی یزدی از این شاعر بعنوان سرمایه اجتماعی ایران یاد کرد که جادوانه می ماند و با تاسیس خانه موزه این شاعر و روزنامه نگار شهیر، این ماندگاری حفظ خواهد شد.

وی افزود: مفاخر فرهنگی، سرمایه های اجتماعی یک جامعه هستند و  سرمایه های مادی فانی می شوند.

وی تصریح کرد: باید برای پاسداشت سرمایه های اجتماعی مان تلاش کنیم؛ موزه مکانی است که جاودانگی را به همراه دارد و امروز با افتتاح موزه خانه فرخی یزد یاد او در این مکان جادوانه خواهد ماند.

استاندار یزد نیز در این مراسم گفت: مفاخر فرهنگی، هویت استان هستند و فرخی یزدی، تاثیر زیادی در تاریخ معاصر ایران داشته است و ما برای پاسداشت چنین شخصیت هایی در استان کم گذاشتیم.

محمد علی طالبی افزود: هویت یک جامعه متاثر از وجود چنین شخصیت هایی است و هویت یزد نیز با بزرگانی از جمله فرخی یزدی گره خورده که بزرگداشت آن ها وظیفه اساسی ما است.

استاندار یزد یادآور شد: فرخی یزدی، از پیشتازان دوره قاجاریه و پهلوی بود که شجاعانه در برابر ظلم ایستادگی کرد و علم آزادی خواهی را در کشور برافراشت و در عرصه ادبیات و فرهنگ نیز از سرآمدان عصر خود بود و  تبدیل خانه فرخی یزدی به یک مرکز فرهنگی می تواند فرخی های آینده را تربیت کند.

خانه موزه فرخی یزدی ، در آستانه هشتادمین سال درگذشت او با حضور جمعی از مسئولان در محل  شاهزاده فاضل یزد افتتاح شد؛ این خانه با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و میراث فرهنگی یزد بازسازی و افتتاح گردید.

میرزا محمد متخلص به فرخی فرزند محمد ابراهیم سمسار یزدی در سال  1267 – 1306 هجری در یزد دیده به جهان گشود و پس از گذراندن دوران کودکی به آموختن فارسی و مقدمات عربی پرداخت دوره تحصیل او در مدرسه تا حدود سن 16 سالگی ادامه یافت .

وی سپس به کارگری در نانوایی و پارچه بافی مشغول شد  ودر آغازین روز های مشروطیت و پیدایش حزب دموکرات در ایران، فرخی از دموکراتهای جدی و در شمار آزادی خواهان شهر یزد قرار گرفت.

در نوروز ۱۲۸۸ مسمطی ساخت خطاب به حاکم یزد در مجمع ازادی خواهان یزد خواند و موجب خشم حاکم شد تا جایی که دستور داد دهان فرخی را با نخ و سوزن بدوزند و به زندان بیافکنند.

۷۵۳۷ / ۶۱۹۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =