فرماندار: آمادگی کامل برای بازگشت زائران در مرز خسروی را داریم

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: هم‌اکنون تردد زائران اربعین حسینی (ع) در مرز خسروی روان است ما آمادگی کامل برای بازگشت زائران از این مرز رسمی را داریم.

مرادعلی تاتار روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ازدحام در سایر مرزها زائران بهتر است که مرز خسروی را به عنوان مسیر بازگشت خود انتخاب کنند و تمامی تمهیدات لازم نیز برای پذیرش زائران در این مرز هم اکنون فراهم است.

 وی با بیان اینکه بازگشت زائران از مرز خسروی شبانه روزی است، اظهار داشت: همچنین عزیمت زائران از مرز رسمی خسروی نیز به صورت کاملا روان در حال انجام است و زائران اربعین حسینی با داشتن گذرنامه معتبر روزانه از ساعت هفت صبح تا ۱۶ می توانند از این مرز اصلی و قدیمی برای رفتن به کربلای معلا استفاده کنند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: تردد در جاده های منتهی به این شهرستان روان است و زائران هم اکنون بدون هرگونه گره ترافیکی می توانند به مرز خسروی برای عزیمت به عراق مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: خدمات اسکان و تغذیه از سوی موکب ها و اردوگاه های اضطراری به زائران اربعین حسینی در قصرشیرین داده می شود و اعضای ستاد اربعین  و قرارگاه مستقر در مرز خسروی پای کار هستند.

تاتار ادامه داد: ستاد اسکان ظرفیت اسکان ۲۰ هزار تن در شهرستان را به صورت شبانه دارد.

وی گفت: هم اکنون در مرز رسمی خسروی بازگشت زائران از عراق بر رفت و عزیمت از این مرز پیشی گرفته و حجم زائرانی که از مرز خسروی به کشور برمی گردند، بیشتر است.

او افزود:  از ۱۵ مهرماه تاکنون در مجموع ۱۳۶ هزار و ۵۰۰ تن از زائران از مرز خسروی به کربلای معلا عزیمت کرده اند و ۵۶ گیت گذرنامه فعال برای تردد زائران فعال  است و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس نیز در منذریه برای انتقال زائران مستقر است.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۳۰۱۲/۸۰۶۶