فرماندار اردکان رعایت نظم در مراسم تعزیه‌ روستای توت را خواستار شد

یزد - ایرنا - فرماندار اردکان با بیان اینکه امسال راهکارهای مناسبی برای برپایی مراسم تعزیه‌ در روستای گردشگری مذهبی توت شهرستان اتخاذ شد، گفت: توجه به برقراری نظم و با توجه به استقبال گسترده مردم باید مدنظر مسئولان نهادهای دست‌اندار کار باشد.

روزهای پایانی ماه صفر، مراسم تعزیه‌خوانی در روستای توت بخش تاریخی خرانق برگزار می‌شود و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از استان یزد و مناطق همجوار در آن شرکت می‌کنند.

گفته می‌شود قدمت برپایی تعزیه‌ در این روستا به‌ عصر قاجار و حتی بیش از آن به دوره صفویه می‌رسد و اردکان یکی از قدیمی‌ترین مراکز اجرای تعزیه استان یزد به شمار می‌رود و به نوشته رسانه‌ها گروه‌های اجرای این هنر دینی در روزهای آخر صفر در حسینیه روستا با بیش از 150 سال قدمت  تعزیه‌خوانی می‌کنند.

توت در ۶۰ کیلومتری شرق شهر اردکان قرار دارد و گروه‌های مختلف تعزیه در آن حضور می یابند و گفته می‌شود روزهای عادی جمعیت آن کمتر از 50 نفر است و تعزیه آن در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده است

بهروز شهابی زاد روز چهارشنبه در نشست برنامه‌ریزی و هماهنگی مراسم دهه‌آخر صفر در روستای توت با اشاره به شرایط منطقه در برگزاری تعزیه، افزود: در این مورد برای هماهنگی بیشتر کمیته‌های آب، فرهنگی، انتظامی، ترافیک و... تشکیل شده است.

وی به استقرار موکب‌ها در مسیر روستا با توجه به حضور شمار زیادی از شهروندان بر لزوم اخذ مجورهای لازم از سوی پلیس‌ راه و اداره حمل و نقل و راهداری تاکید کرد و بیان‌داشت: تنها سه مورد از موکب‌های سال گذشته از لحاظ رعایت‌ مقررات راهنمایی و رانندگی مورد تأیید بودند.

فرماندار اردکان توجه هرچه بیشتر به بهداشت و مسائل درمانی مردم را از سوی نهادهای ذی ربط خواستار شد و افزود: نمایندگانی از شبکه بهداشت برای بازرسی و نظارت بر عملکرد موکب‌ها، ایستگاه‌های صلواتی، آشپزخانه‌ها و کشتارگاه‌های مستقر در مسیر و روستا تعیین می‌شوند.

 در این نشست گزارشی از سوی بخشدار خرانق ، اعضای کمیته‌ها و دستگاه‌های مربوطه ارائه شد.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =