سناتور آمریکا از تحریم علیه ترکیه حمایت کرد

نیویورک– ایرنا– سناتور ایالت کارولینای شمالی تحریم را بهترین برخورد با آنکارا دانست و با اذعان به محدود بودن گزینه‌های آمریکا در قبال ترکیه، گفت نمی توان از ترامپ انتظار داشت که پاسخ شدیدی به عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه بدهد.

"تامس تیلیس" سناتور جمهوریخواه نزدیک به ترامپ روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز افزود انتقادها از عملکرد ترامپ درباره عملیات نظامی ترکیه نادرست است و بهترین پاسخ به ترکیه برقراری تحریم‌های بیشتر علیه آنکارا خواهد بود.

وی تصریح کرد: به نظر من رئیس جمهوری در جهت درستی گام برمی‌دارد. ما نگران برخی خشونت‌ها هستیم. اما باید دانست که ترکیه عضو ناتو است. برای همین رئیس جمهوری تلاش دارد که یک راه میانه را در پیش بگیرد. از این رو، به نظر من تحریم‌های بیشتری در راه است.

این سناتور آمریکا ادامه داد: رئیس جمهوری نگران سربازان ما است و در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که به جنگ‌های بی پایان، پایان خواهد داد. البته از سوی دیگر ما نمی‌خواهیم خلاءای در سوریه ایجاد شود و داعش بازگردد. کار سختی در برابر رئیس جمهوری قرار دارد و قطعا وی کار لازم را انجام خواهد داد و با ترکیه برخورد خواهد کرد.

تیلیس تاکید کرد: کنگره در حال بررسی وضعیت است و کارهای بیشتری برای این وضعیت بسیار خطرناک انجام خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا بامداد سه شنبه تحریم‌ها علیه ۲ وزارت خانه دفاع و انرژی ترکیه و سه مقام ارشد دولت آنکارا را به خاطر حملات نظامی به شمال شرق سوریه امضا کرد.

ساعاتی پیش، دونالد ترامپ، در بیانیه ای اعلام کرد، تعرفه های واردات فولاد ترکیه را از ۲۵ به ۵۰ درصد خواهد رساند ، علاوه بر آن، وزارت بازرگانی نیز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با آنکارا را متوقف خواهد کرد.
ترامپ در رشته توئیتی با تهدید دوباره اقتصاد ترکیه اعلام کرد: من آمادگی کامل دارم تا در صورتی که مقامات ترکیه ای به راه و روش خطرناک و ویرانگرشان ادامه دهند، اقتصاد آنها را نابود کنم.
رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که "ترکیه باید اولویت را به دفاع از غیر نظامیان بویژه اقلیت های قومیتی و مذهبی بدهد، افزود: ما نیروهایمان را از سوریه خارج می کنیم، اما برای جلوگیری از گسترش دوباره داعش، اندکی از نظامیان آمریکایی در پایگاه "التنف" در جنوب سوریه می مانند.
بیانیه ترامپ در حالی منتشر می شود که روز یکشنبه مقامات امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات کلیدی دولت ترامپ، برای بررسی تحریم های ترکیه جلسات متعددی را برگزار کردند.
رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ مهرماه نیز دولت ترکیه را تهدید کرد، در صورتی که این کشور اقدامی در سوریه انجام دهد و از خطوط قرمز مد نظر وی فراتر رود، اقتصاد آنکارا را به طور کامل نابود خواهد کرد.
تحریم های آمریکا بدنبال حملات ۱۷ مهرماه  ترکیه به شمال شرق سوریه اعمال می شود، حملاتی که به نام "چشمه صلح" نامگذاری شده است و مقام های آنکارا هدف از آن را مقابله با گروه هایی چون حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) می دانند که ترکیه آنان را گروه های تروریستی می داند.
روابط واشنگتن و آنکارا مردادماه ۹۷ و در نتیجه بازداشت کشیش «اندرو جانسون» که بیش از ۲۰ سال در ترکیه زندگی و در شهر ازمیر در حبس خانگی بود، نیز رو به تیرگی گذاشته بود.
در آن زمان نیز ترامپ، ترکیه را تهدید کرد که این کشور را به صورت جدی تحریم خواهد کرد و تعرفه های زیادی بر واردات کالاهای ترکیه ای وضع می کند، امری که  در آن زمان نیز موجب کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =