جرایم ناشی از نفرت از مهاجران و اقلیت‌های مذهبی در انگلیس رو به افزایش است

لندن- ایرنا- تازه‌ ترین گزارش منتشره توسط وزارت کشور انگلیس نشان می‌دهد که آمار جرایم ناشی از تنفر علیه مهاجران و اقلیت‌های مذهبی از جمله مسلمانان در انگلیس و ولز، به طور میانگین ۱۰ درصد در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) افزایش داشته است.

طبق آمار وزارت کشور انگلیس، بیش از نیمی از جرایم تنفر (۵۴ درصد) که توسط پلیس ثبت شده، منجر به تخلفات عمومی و یک سوم دیگر (۳۶ درصد) به خشونت منجر شده است. همینطور خسارت‌های جنایی و آتش‌سوزی، پنج درصد از آمار جرایم ناشی از نفرت را تشکیل می دهد.

بر اساس آمار منتشره، بالغ بر ۱۰۳ هزار و ۳۷۹ فقره جرم در سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده که این میزان در قیاس با جرایم شش سال قبل، دو برابر شده است. با این حال، بررسی های صورت گرفته نشان می‌دهد که جرایم ناشی از نفرت نژادی و قومی همچنان در صدر فهرست آمار قرار دارد.

وزارت کشور انگلیس افزایش آمار جرایم را به بهبود نحوه ثبت گزارش توسط پلیس نسبت داده است. با این حال، کارشناسان مسائل اجتماعی معتقدند که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث افزایش فضای تنفر و ارتکاب جرم شده است.

بیشتر آمارهای منتشره پس از رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، از تشدید فضای بیگانه‌هراسی و خیزش جریانات دست راستی حکایت دارد. چنانچه پلیس انگلیس سه هفته پس از برگزاری همه پرسی برگزیت گزارش داد که جرایم ناشی از تنفر در سراسر این کشور ۴۲ درصد افزایش داشته است.

کارشناسان معتقدند؛ مادامی‌که دولت لندن واکنش قاطعی را به این معضل نشان ندهد، این روند متوقف نخواهد شد.

"مسعود شجره" رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس پیش‌ تر در گفت‌ وگو با ایرنا اظهار کرده بود که اسلام هراسی، بخشی از واقعیت نگران‌ کننده در جامعه انگلیس به شمار می‌رود. او یکی از دلایل این مسأله را نقش رسانه‌ها و سیاستمداران در ایجاد فضای تنفر علیه اقلیت مسلمان این کشور عنوان کرده بود.

آمار جدید وزارت کشور انگلیس از آن جهت نگران کننده است که این کشور در آستانه خروج از اتحادیه اروپا، هنوز به توافق نهایی درباره نحوه اجرای برگزیت نرسیده است.

طرفداران خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، گروه‌ هایی هستند که سه سال پیش نماینده پارلمان این کشور را به دلیل مخالفت با برگزیت، با شلیک گلوله به قتل رسانده و خواهان اخراج اقلیت های قومی از انگلیس هستند.   

ناگفته نماند؛ بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز که از طرفداران سرسخت برگزیت به شمار می رود، سال گذشته با انتشار یادداشتی در نشریه دیلی‌ تلگراف به زنان مسلمانی که از روبنده استفاده می‌کنند، توهین و آنان را به صندوق پست تشبیه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =