لودریان برای گفت‌وگو درباره زندانیان داعشی به عراق می‌رود

تهران- ایرنا- «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که برای گفت‌ وگو درباره زندانیان داعشی در سوریه بزودی با مقام‌های عراقی دیدار خواهد کرد.

به گزارش رویترز، لودریان روز سه‌شنبه در پارلمان فرانسه گفت که وی در این سفر با مقام‌های بغداد و اقلیم کردستان عراق درباره حصول اطمینان در خصوص زندانیان داعشی در زندان‌ها و اردوگاه‌های سوریه گفت‌ وگو خواهد کرد.
وی افزود: اگر این اردوگاه‌ها از حفاظت کافی برخوردار نباشند، آنها می‌توانند سریعاً وارد عمل شوند.
وزیر خارجه فرانسه همچنین از ائتلاف ضدداعش خواست تا تشکیل جلسه بدهد. وی افزود که «مشکلاتی» در روابط اتحادیه اروپا و آمریکا به وجود آمده است و « به همین دلیل، این ائتلاف باید جلسه‌ای برگزار کند.»
لودریان اظهار کرد که ترکیه و آمریکا باید به مسؤولیت‌های خود عمل کرده و به متحدانشان بگویند که چگونه می‌خواهند به مبارزه با داعش ادامه دهند.
وزیر خارجه فرانسه در بخش دیگری از صحبت‌هایش اعلام کرد که پاریس همچنان با شبه‌نظامیان کُرد در سوریه گفت‌ وگو می‌کند.
اعضای ناتو نیز قرار است هفته جاری و هفته آینده درباره حمله ترکیه به شمال سوریه جلساتی برگزار کنند. دیپلمات‌های آمریکایی گفته‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز فردا (چهارشنبه) پشت درهای بسته تشکیل جلسه می‌دهد.

نخست وزیر فرانسه: احیای مجدد داعش ویرانگر است 
نخست وزیر فرانسه هم در جمع قانونگذاران پارلمان فرانسه بار دیگر از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه انتقاد کرد که به ترکیه چراغ سبزی نشان داد تا تهاجم علیه شبه نظامیان کرد سوریه را که پیش تر از آن وعده اش را داده بود انجام دهد. 
«ادوارد فیلیپ» گفت: تصمیم آمریکا در عقب نشینی سربازان آمریکایی از شمال شرقی سوریه پنج سال تلاش های صورت گرفته ائتلاف ضد داعش را از بین می برد. 
او افزود: این مداخله با احیای اجتناب ناپذیر داعش در شمال سوریه و همچنین به طور احتمالی در شمال غربی عراق برای امنیت جمعی ما ویرانگر است.
او معتقد است که تجاوز ترکیه با خروج یکجانبه آمریکایی ها اثرات این تجاوز را تقویت کرده است.

"تصمیم اخیر ترکیه و آمریکا در مورد سوریه، عواقبی جدی در منطقه به همراه خواهد داشت و این اقدام آن‌ها بطور حتم به تجدید حیات داعش در ترکیه و سوریه منجر می‌شود."
 نخست وزیر فرانسه در پاسخ به پرسش‌های نمایندگان پارلمان این کشور گفت: این، اقدامی ویرانگر برای امنیت ما و احیای اجتناب ناپذیر داعش در شمال شرقی سوریه و شاید شمال غربی عراق خواهد بود.
ادوار فیلیپ همچنین واشنگتن را متهم کرد که با تصمیم خود برای خروج هزار سرباز از سوریه، به ترکیه اجازه حمله داده و آن را تقویت کرده است.
ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه عملیاتی را در شمال سوریه علیه پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) آغاز کرد.
بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد، تاکنون ۱۳۰ هزار نفر بر اثر حمله ترکیه به شمال سوریه آواره شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =