بیش از ۹۰ هزار نفر در اروپا و آمریکا به سرخک مبتلا شدند

تهران - ایرنا - معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران توانست ۱۰ روز پیش، گواهینامه حذف سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کند و این در حالی است که در ۶ ماهه ابتدایی سال میلادی جاری در اروپا و آمریکا بیش از ۹۰ هزار نفر به سرخک مبتلا شدند.

به گزارش وزارت بهداشت، علی رضا رئیسی روز سه شنبه درباره محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: مهم‌ترین محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی که در حال برگزاری است، شامل بیماری‌های واگیر در منطقه، بیماری‌های غیرواگیر، حوادث ترافیکی، پوشش همگانی سلامت، دسترسی به داروهای اساسی، مبارزه با دخانیات و حوادث منطقه‌ای می‌شود.

وی ادامه داد: بیماری‌های واگیر منطقه مدیترانه شرقی شامل بیماری فلج اطفال، سل، مالاریا، سرخک و بیماری‌های نوپدید است که در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در این اجلاس موضوع بیماری‌های غیرواگیر مورد بررسی قرار می‌گیرد، زیرا این بیماری‌ها در منطقه مدیترانه شرقی بسیار اهمیت دارد و در دنیا سالانه ۲.۸ میلیون نفر به دلیل بیماری‌های غیرواگیر فوت می‌کنند و این روند رو به افزایش است. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ در دنیا این رقم به ۳.۸ میلیون نفر در سال برسد. ایران نه تنها در سطح منطقه، بلکه در سطح جهان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود.

رئیسی گفت: حوادث ترافیکی نیز در این منطقه قابل توجه است، زیرا این موضوع سالانه معلولیت و کشته‌های زیادی به جا می‌گذارد و کشورهای منطقه باید تعهد بیشتری نسبت به کنترل این مشکل داشته باشند.

وی افزود: ایران در زمینه پوشش همگانی سلامت نیز یکی از کشورهای پیشرو منطقه محسوب می‌شود و با پوشش حدود ۷۱ درصدی بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت پیشگام است و تا سال ۲۰۲۵ ایران همراه با قطر و بحرین به پوشش ۸۰ درصدی می‌رسد.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: همچنین در این اجلاس گزارشی از یمن ارائه داده شده که بحث تهدیدهای سلامت در این کشور بسیار جدی است. مباحثی در رابطه با فلسطین، سوریه و عراق نیز ارائه شده است. در کشور ما حوادث زیادی وجود دارد که به صورت مستقیم بر موضوع سلامت تاثیر می‌گذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =