چین و آمریکا مذاکرات تجاری را از سر می گیرند

پکن-ایرنا- چین و آمریکا قصد دارند تا یک هفته دیگر مذاکرات تجاری را از سرگیرند و اگر به نتیجه برسند رهبران دو کشور سند این توافق را به طور رسمی امضا می کنند.

روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز پنجشنبه گزارش کرد استیون منوچین وزیر بازرگانی و رابرت لایتهایزر نماینده تجاری آمریکا قصد دارند در روزهای آینده تلفنی با «لیو خه» معاون نخست وزیر چین گفت و گوهایی انجام دهند.

هدف از این گفت و گوها رسیدن به یک توافق است دو کشور امیدوار هستند در صورت رسیدن به توافق نهایی، موافقنامه مذکور را شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس آپک در شیلی در ماه آینده میلادی امضا کنند.

مقام های دو کشور در سطوح پایین تر بتازگی گفت و گوی تلفنی انجام دادند هفته آینده وزیر بازرگانی و نماینده تجاری آمریکا با معاون نخست وزیر چین تلفنی گفت و گو می کند تا مذاکرات مستقیم آنها آغاز شود چنانچه طرفین بتوانند به موافقت هایی در مذاکرات آتی دست یابند اولین مرحله از توافقنامه دو کشور برای پایان دادن تدریجی به مناقشه بزرگ تجاری نهایی خواهد شد.

هنوز دقیقا معلوم نیست که گفت و گوهای نهایی کجا انجام خواهد شد اما پیش بینی شده است مقام های ارشد دو کشور این گفت و گوها را قبل از امضای سند توافقنامه در شیلی انجام دهند.

آمریکا قرار بود از روز ۱۵ اکتبر تعرفه بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین را از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش دهد اما پس از آنکه چین موافقت کرد خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد، واشنگتن نیز اعلام کرد این افزایش فعلا انجام نخواهد شد.

شینهوا خبرگزاری رسمی چین گزارش کرده است طرفین گفت و گوهای بسیار سازنده ای انجام داده اند که امیدها برای پایان دادن به جنگ تجاری ۱۵ ماهه را بیشتر کرده است چین ظاهرا بر اساس اخبار موجود موافقت کرده است که خریدهایی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از آمریکا انجام دهد.

ترامپ: توافق تجاری با چین بسیار مهم است

در عین حال رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه هرگونه توافق تجاری با چین می تواند یک توافق بزرگ باشد گفته است انتظار دارد در ملاقات با رئیس جمهور شی جین پینگ در یک اجلاس منطقه ای ماه آینده در شیلی توافق جزئی تجاری با چین امضا کند.

نشست دو روزه رهبران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام ۱۶ نوامبر در سانتیاگو پایتخت شیلی آغاز می شود.

واشنگتن و پکن جمعه گذشته اعلام کردند که آن ها در مذاکرات سطح وزیران به فاز اول یک توافقنامه رسیده اند.

ترامپ گفته است می توانیم این توافق را به تمامی فراورده های کشاوری خود تعمیم دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =