سرانه دانشجویان فنی و حرفه‌ای کم است

بجنورد- ایرنا- مشاور رئیس و دبیر کمیته درآمدزایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با انتقاد از پایین بودن سرانه دانشجویان این دانشگاه گفت: سرانه هر دانشجو حدود ۲۵ میلیون ریال است در حالیکه این میزان در سایر دانشگاه‌های دولتی، بیش از ۶۰ میلیون ریال است.

به گزارش ایرنا، حمید یزدانیان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار داشت: ۷۰ درصد فعالیت های آموزشی دانشجویان فنی و حرفه ای، در کارگاه ها و به صورت عملی انجام می شود بنابراین نیاز است تا سرانه این دانشجویان بیشتر باشد.

وی افزود: امسال هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای دانشگاه فنی و حرفه ای کشور تصویب شده است که به احتمال قوی بخشی از این میزان اختصاص پیدا نمی کند.

یزدانیان با بیان اینکه این میزان اعتبار کفایت برنامه ها و نیازهای این دانشگاه را نمی کند گفت: امسال بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده بود اما تنها هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال مصوب شد.

مشاور رئیس و دبیر کمیته درآمدزایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: در سطح دنیا، نیمی از دانشجویان در رشته های فنی و حرفه ای دانش آموخته می شوند و این نشان از اهمیت و جایگاه مهارت آموزی نیروی کار دارد اما در ایران، این رقم بسیار پایین است.

وی گفت: سیاست ها سبب شده تا اکنون به ازای هر ۶ نفر مهندس یک نفر تکنسین در جامعه ما وجود داشته باشد اما این رقم در وضعیت استاندارد و در کشورهای رشد یافته برعکس است و به ازای هر یک نفر مهندس، ۶ تکنسین دانش آموخته و تربیت می شود.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از دانش آموختگان دانشگاه های فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند اظهار داشت: بر اساس پژوهش های انجام شده، دانشجویان فنی و حرفه ای، به لحاظ روانی، سالم تر و شاداب تر هستند زیرا زمینه کار و درآمد و به دنبال آن، ازدواج برای این افراد مناسب تر است.

مشاور رئیس و دبیر کمیته درآمدزایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در باره ریزش شمار دانشجویان فنی و حرفه ای گفت: در سطح کشور شاهد ریزش شمار دانشجویان هستیم اما میزان ریزش در دانشگاه های فنی حرفه ای به مراتب کمتر از سایر دانشگاه ها است.

دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور، حدود ۲۰۰ هزار نفر دانشجو دارد.

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =