۲۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۲
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83518984
۰ نفر

برچسب‌ها

تاکید سران اروپا بر لزوم قانونمند شدن روند برگزیت

تهران – ایرنا – سران اروپا روز سه شنبه با شرکت در اجلاس بروکسل درباره برگزیت، بر لزوم روند قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، اجلاس سران اروپا در بروکسل با محوریت برگزیت برگزار شد.

شرکت کنندگان در این نشست در حالی بر لزوم قانومند شدن نحوه اجرایی برگزیت تاکید کردند که با نزدیک شدن به موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان)، طرفین به تلاش‌ها برای رسیدن به توافق شدت بخشیده‌اند

"میشل بارنیه" مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت پیش از آغاز این نشست گفت: رسیدن به یک توافق با انگلیس در هفته پیش رو هنوز ممکن است، حتی اگر سخت‌تر و سخت‌تر شده باشد..

وی تاکید کرد که هر توافقی باید برای همه طرفین کار کند؛ تمام انگلیس و تمام اتحادیه اروپا.

بارنیه تاکید کرد، پیشرفت‌ هایی در زمینه دستیابی به توافق احتمالی درخصوص برگزیت حاصل شده است اما همچنان در بن بست قرار داریم و باید "کارهای زیادی" برای رسیدن به اهداف مشترک درباره مرز ایرلند انجام شود.

در همین حال میخائیل روث وزیر امور اروپای آلمان در مورد حصول قریب الوقوع یک توافق بر سر برگزیت ابراز تردید کرده است.

روث که در آستانه نشست وزرای اتحادیه اروپا به بلژیک آمده است با «فاجعه» خواندن خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، به خبرنگاران گفت: «خیلی مطمئن نیستم که توافقی بر سر برکزیت نزدیک باشد.

در همین ارتباط، "ژان کلود یونکر" رئیس کمیسیون اروپا نیز هفته پیش در جریان گفت و گویی تلفنی با "بوریس جانسون" مراتب نگرانی خود را از برخی جزئیات این طرح، از جمله پشتوانه مرزی ایرلند اعلام کرد.

تاکید مقامات اتحادیه اروپا بر ایجاد تغییرات اساسی در برگزیت درحالیست که "ساجد جاوید" وزیر دارایی انگلیس همواره تاکید کرده است که  کشوش تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان ماه) از اتحادیه اروپا خارج می شود.

جاوید گفت: ما بدون شک تا تاریخ ۳۱ اکتبر (نهم آبان) از اتحادیه اروپا خارج می شویم اما امیدوارم که این جدایی با توافق همراه باشد.

تاکید دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر درحالیست که احزاب سیاسی مخالف دولت قصد دارند در روزهای آینده، لایحه عدم صلاحیت دولت جانسون را در پارلمان به جریان بیندازند. مقامات ارشد حزب ملی اسکاتلند در روزهای گذشته برای جلوگیری از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا به حمایت از حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و تشکیل دولت موقت، چراغ سبز نشان داده اند.
انگلیس حدود یک ماه دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. جانسون می گوید؛ هدف او برگزیت بی توافق نیست اما اگر این اتفاق هم بیفتد، دولت او همه اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده است.   ۹۰۴۱

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha