دستیار وزیر خارجه: کارشکنی در روند توافق استکهلم باعث تاسف است

تهران - ایرنا - دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی وزیر امور خارجه توافق‌های استکهلم را گامی مهم در روند سیاسی یمن توصیف و از کارشکنی‌های طرف مقابل در اجرای آن ابراز تاسف کرد.

«علی اصغر خاجی» روز سه شنبه در نشست مشترک با سفیر یمن در تهران و سفرای آمریکای لاتین که به میزبانی و مشارکت وزارت امور خارجه برگزار شد، ‌ضمن تاکید بر مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از راه حل سیاسی، و اصولی چون حفظ تمامیت ارضی، استقلال و وحدت یمن، طرح ۴ مادهای ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن را تشریح کرد.
خاجی توافق های استکهلم را گامی مهم در روند سیاسی یمن توصیف و از کارشکنی‌های طرف مقابل در اجرای آن ابراز تاسف کرد.

دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی تحریم هوایی، دریایی و زمینی یمن از سوی ائتلاف سعودی _ اماراتی  را مانع دسترسی عادلانه همه مردم یمن به کمک های بشردوستانه برشمرد و بر لزوم توقف عملیات نظامی علیه این کشور تاکید کرد.
سفیر یمن در تهران نیز در این نشست ضمن تشریح آخرین تحولات سیاسی و نظامی در عرصه یمن بر ابتکار دولت نجات ملی یمن در توقف حملات پهپادی و موشکی به عربستان سعودی به شرط عمل متقابل بر آمادگی دولت نجات ملی بر توقف هرچه سریع تر جنگ تاکید کرد.
وی وضعیت انسانی یمن را بسیار تاسف بار خواند و از کشورهای آمریکای لاتین خواست فشارهای خود را برای رفع محاصره و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به یمن افزایش دهند.  
همچنین در این نشست سفرای کشورهای آمریکای لاتین ضمن قدردانی از وزارت امور خارجه برای فراهم کردن این فرصت از مقاومت ملت یمن برابر متجاوزان قدردانی و بر راهکار سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن و ارسال کمک های انسان دوستانه به این کشور تاکید کردند.
در این نشست شرکت کنندگان بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و یکپارچگی یمن، توقف عملیات نظامی و برقراری آتش بس، حل و فصل بحران یمن از طریق سیاسی، انجام گفت وگوهای یمنی – یمنی با حضور همه گروه های یمنی  و بدون دخالت کشور خارجی و لزوم توجه جدی به وضعیت انسانی در یمن و تسریع در ارسال کمک های انسان دوستانه به آن کشور تاکید کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =