معلولان نابینای اصفهان با چالشهای اشتغال، مسکن و ازدواج مواجه هستند

اصفهان- ایرنا- معاون توانبخشی اداره‌کل بهزیستی اصفهان اشتغال، مسکن، ازدواج و معابر نامناسب را از جمله مشکلات فراروی معلولان نابینای این استان برشمرد.

اصغر فیاض روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نهاد برای این افراد تسهیلات خوداشتغالی اختصاص داد و برخی نیز از دریافت مستمری بهره‌مند می‌شوند و برای مناسب‌سازی حمل‌ و نقل همگانی شامل اتوبوس، مترو یا خطوط بی‌آرتی برای آنان باید تدابیر اندیشید.

وی اظهارداشت: چهار مرکز توانبخشی خانواده و کودک کم بینا و نابینا در استان فعال و خدمات متناسب با نیازهای این معلولان را به آنها ارائه می‌دهد.

به گفته وی در این مراکز به کودکان نابینا و کم بینا زیر سن دبستان خدمات توانبخشی و به خانواده آنها خدمات مشاوره‌ای توسط افراد حقیقی و حقوقی ارائه می‌شود.

فیاض با بیان اینکه این مراکز در شهرهای اصفهان، نجف آباد، فلاورجان و کاشان دایر است، گفت: کودکان نابینا یا کم‌بینای زیر سن دبستان حدود سه سال و هفته‌ای سه روز در این مراکز آموزش‌های لازم برای ورود به مدرسه را فرا می‌گیرند.

معاون توانبخشی اداره‌کل بهزیستی اصفهان ادامه داد: تامین هزینه‌های این کودکان از محل یارانه مصوب هیات وزیران تامین می‌شود و به نوعی بهزیستی بخش زیادی و خانواده‌ها حدود یک سوم هزینه‌ها را می‌پردازند.

وی با اشاره به وجود ۱۴ مرکز توانبخشی خانواده و کودک کم بینا و نابینا در کشور اضافه کرد: این مراکز کمک بزرگی به این کودکان می‌کنند تا با ارائه خدمات توانبخشی و درمانی توانمند شوند و با شناسایی استعدادها و توانایی‌هایی که دارند آینده‌ای روشن برای خود رقم بزنند.

فیاض یادآور شد: کودکان نابینا و کم‌بینا از دوره ابتدایی تا پایان متوسطه در مدارس استثنایی زیر نظر آموزش و پرورش به تحصیل می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون حدود ۴۰۰ نفر از نابینایان و کم بینایان  در رشته‌ها و مقاطع مختلف دانشگاهی تا سطح دکترا مشغول تحصیل هستند.

بیش از هشت هزار و ۳۰۰ نفر کم‌بینا و نابینا در تمام گروه‌های سنی تا بالای ۶۰ سال زیر پوشش بهزیستی اصفهان هستند که خدمات لازم را بر اساس نیازمندی خود دریافت می‌کنند و از این تعداد ۴۹ درصد زنان و ۵۱ درصد مردان هستند.

پانزدهم اکتبر مصادف با ۲۳ مهر به عنوان روز جهانی نابینایان یا قانون عصای سفید نامگذاری شده است.

۶۹۹۴/۶۰۲۶/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =