درخواست کمک از کشورهای همسایه؛ شعله های آتش در لبنان زبانه می کشد

بیروت- ایرنا- با ادامه آتش سوزی در مناطق گسترده ای از لبنان، مسئولان لبنانی از کشورهای همسایه برای خاموش کردن آتش درخواست کمک کردند.

آتش سوزی های لبنان از دیروز (دوشنبه ) به دلیل افزایش درجه حرارت که در بیروت که به ۳۸ درجه سانتی گراد رسید ، آغاز شد و از بامداد امروز مناطق بیشتری را به کام خود کشید و موجب شد ساکنان برخی مناطق منازل خود را تخلیه کنند.

خبرگزاری رسمی لبنان به نقل از هیئت دفاع مدنی این کشور اعلام کرد: تعداد آتش سوزی ها بیشتر از یکصد مورد گزارش شده است و بسیاری از مناطق کشور از شمال تا جنوب از جمله صیدا را در بر گرفته است.

تعطیلی برخی مدارس و دانشگاهها

وزش بادهای گرم که سرعت آن ۴۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است، آتش سوزی ها را به ویژه در ارتفاعات و مناطق جنگلی  گسترش داده است.

آتش سوزی ها باعث تخریب گسترده برخی مناطق مسکونی شده است  و برخی دانشگاهها و مدارس در بیروت و شهرهای مختلف لبنان تعطیل شده است.

هیئت دفاع مدنی لبنان از زخمی شدن چهار نیروی خود در عملیات آتش نشانی در یکی از مناطق نزدیک پایتخت خبر داد.

یک کشته در جنوب 

شدت این آتش سوزی در منطقه "الشوف" و "الخروب" در جنوب بیروت است که از شب گذشته همچنان ادامه دارد و وزش بادهای گرم خاموش کردن این آتش سوزی ها را دشوار کرده است.

در الشوف یکی از اهالی این منطقه در جریان تلاش برای کمک به نیروهای آتش نشانی جان باخت. شدت آتش سوزی در این منطقه به حدی است که چهار منزل مسکونی به طور کامل طعمه حریق شدند و دود ناشی از آتش سوزی ها مردم را مجبور به ترک منازل خود کرده است.

درخواست کمک از کشورهای همسایه

دفتر "سعد حریری" نخست وزیر لبنان از تماس با برخی کشورهای همسایه برای ارسال بالگردهای آب پاش و هواپیما به منظور مشارکت در فرونشاندن این آتش سوزی ها خبر داد.

دفتر نخست وزیری همچنین از تماس با برخی کشورهای اروپایی خبر داده و اعلام کرد قرار شده است در چهار ساعت آینده برخی از این کشورها با ارسال مقادیری وسایل و تجهیزات لازم در خاموش کردن آتش سوزی ها مشارکت داشته باشند.

به گفته "ریا حسن" وزیر کشور لبنان ، قبرس با اعزام چند فروند بالگردهای آب پاش در عملیات اطفای آتش در لبنان همکاری دارد و یونان نیز برای ارسال دو فروند هواپیما اعلام آمادگی کرده است.

امروز در شبکه های اجتماعی لبنان فیلمی از "حلیمه طبیعه " خبرنگار شبکه "الجدید" لبنان منتشر شده است که در آن وی به دلیل شنیدن فریاد کمک اهالی منطقه "دامور" در حومه بیروت  که در آتش گرفتار شده اند، اشک می ریزد.

وی بامداد امروز در گزارش زنده از محل آتش سوزی می گوید: مردمی که در منازل خود در بین زبانه های آتش گرفتار شده اند، فریاد می کشند و کمک می خواهند در حالی که هیچ کس برای کمک به آنان نیست.

آتش سوزی در چند استان سوریه با ۲ کشته

برخی مناطق سوریه نیز به دلیل افزایش درجه حرارت دچار آتش سوزی شده اند.

بنابر اعلام خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)  استان های طرطوس و لاذقیه در غرب این کشور و حمص در مرکز آن از روز گذشته طعمه حریق شده اند که بخشی زیادی از این آتش سوزی ها مهار شده است.

" إبراهیم خضر السالم" استاندار  لاذقیه در این باره به سانا گفت: وزش بادهای تند و گرم و صعب العبور بودن برخی مناطق، موجب شده  است روند عملیات مهار آتش سوزی ها در برخی موارد به کندی پیش برود.

این در حالی است که دو نفر از نیروهای آتش نشانی لاذقیه در جریان عملیات مهار آتش سوزی ها در این استان جان باختند.

همچنین سانا از مشاهده ستون بزرگی از دود بر فراز طرطوس خبر داد.

"صفوان ابوسعدی" استاندار طرطوس با اشاره به اینکه در این استان از روز گذشته بیش از یکصد مورد آتش سوزی گزارش شده است، از مهار بیشتر این آتش سوزی ها خبر داد.

"طلال البرازی" استاندار حمص نیز با اشاره به اینکه آتش سوزی در این استان تلفات جانی نداشته است گفت: شبکه های برق رسانی در برخی مناطق کوهستانی دچار اشکال شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =