شیخ نعیم قاسم: آمریکا در  روند مناسبات لبنان با سوریه مانع تراشی می کند

بیروت- ایرنا- شیخ "نعیم قاسم" معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به مانع تراشی آمریکا در روند مناسبات بین لبنان و سوریه گفت: دولت لبنان برای اتخاذ سیاست هایی که پیامدهای منفی برای کشور دارد، تحت فشار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری العهد، شیخ نعیم قاسم امروز در دیدار جمعی از فعالان و اهالی منطقه الجیه در مسیر بیروت به جنوب لبنان، با اشاره به بحران اقتصادی کنونی در کشور گفت:  این بحران دو دلیل دارد؛ اولین دلیل آن فشارهای آمریکا و متحدانش بر دولت لبنان است.

وی در توضیح این مطلب افزود: این بحران و فشارهای آمریکا و متحدانش بر لبنان حاصل پیروی دولت از سیاست های آمریکایی-اسرائیلی-سعودی است زیرا آنان تلاش دارند لبنان را به اتخاذ سیاست هایی مجبور کنند که نتایج منفی برای کشور دارد.

شیخ نعیم قاسم گفت: از جمله مواردی که آمریکا لبنان را تحت فشار قرار می دهد باقی ماندن پناهجویان سوری در خاک لبنان و جلوگیری از ارتباط بیروت با دولت سوریه به منظور رایزنی و هماهنگی برای بازگشت این افراد است.

وی با بیان اینکه بیشتر خاک سوریه آزاد شده است، گفت: بیشتر پناهجویان سوری می توانند به کشورشان بازگردند همانطور که دهها هزار نفر از آنان بعد از هماهنگی های لازم با دولت سوریه به این کشور بازگشتند، اما آمریکا و اتحادیه اروپا با اعمال فشار مانع بازگشت آنان به کشورشان می شوند و به منظور تشویق پناهجویان به ماندن در لبنان به آنها پول می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازگشایی گذرگاه بوکمال در مرز عراق و سوریه، آن را گذرگاه مهم اقتصادی برای لبنان و سوریه دانست و گفت : عراقی‌ها تشنه تولیدات کشاورزی و صنعتی لبنان هستند اما انتقال این تولیدات نیازمند هماهنگی بین دولت سوریه و لبنان است و در این خصوص شاهدیم برخی با اعمال فشار بر دولت لبنان در تلاش برای جلوگیری از گفتگو بین لبنان و سوریه هستند.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان  دلیل دوم مشکلات اقتصادی در این کشور را نحوه مدیریت و اداره کشور دانست و بر لزوم پیگیری دقیق، منصفانه و عادلانه روند فساد و نیز نظارت بر برخی  پروژه‌ها تاکید کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =