۱۴۰ هکتار گلخانه در بیرجند احداث می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی بیرجند گفت: طرح احداث یک هزار هکتار گلخانه در استان خراسان جنوبی آغاز شده که ۱۴۰ هکتار آن در شهرستان بیرجند است.

محمدعلی محمدی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از تولیدات بوم بازار روستای شکراب بیرجند به مناسبت روز جهانی زنان روستایی (۲۳ مهر) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای استان خراسان جنوبی ۶۷ هکتار و فقط هفت هکتار آن مربوط به شهرستان بیرجند است.

وی گفت: از آنجا که زنان روستایی می‌توانند در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کوچک مقیاس همکاری خوبی داشته باشند لذا برگزاری دوره‌های آموزشی در روستاها و با حضور بانوان در حال انجام است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند اظهار داشت: برای ایجاد مجتمع گلخانه‌ای در بیرجند نیز رایزنی‌های لازم در حال انجام است و چند نقطه به شرکت شهرک‌های صنعتی اعلام شده که منتظر اعلام نتیجه هستیم.

وی افزود: متقاضیان کشت‌های گلخانه‌ای می‌توانند برای استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه و ثبت نام کنند.

محمدی به ایجاد صندوق‌های خرد زنان روستایی اشاره و بیان کرد: عملکرد صندوق‌های خرد در سال‌های اخیر نشان داده تسهیلات ارائه شده توسط این صندوق‌ها با اتکا به منابع داخلی و مردمی و کارمزد پایین، انتظارات زنان روستایی را در حد قابل قبولی برآورده ساخته است.

وی با اشاره به وجود ۱۸ صندوق خرد زنان روستایی در شهرستان بیرجند گفت: در چند سال اخیر این صندوق‌ها روند رو به رشدی داشته و مورد استقبال بانوان قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی بیرجند به بیمه روستاییان و عشایر اشاره کرد و افزود: تاکنون تعدادی از روستاییان زیرپوشش این صندوق قرار گرفته‌اند اما برای استفاده سایر روستاییان از مزایای صندوق اقداماتی از طریق جهاد کشاورزی و مسئولان بیمه در حال انجام است.

به گفته مدیر صندوق بیمه روستاییان و عشایر استان خراسان جنوبی اکنون بیش از ۶ هزار نفر در بیرجند زیرپوشش این صندوق هستند.

ستاد راهبردی بوم بازار ایران تاکنون موفق به انجام مطالعات میدانی ٢٠٠ روستا در ١٢ استان کشور شده و تاکنون ۱۴ بوم بازار در روستاهای خراسان جنوبی راه‌اندازی شده است.

هدف اصلی از راه‌اندازی این بوم بازارها توانمندی اقتصادی روستاییان و ایجاد فضای رقابتی برای فروش محصولات تولیدی آنان است.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و بیرجند مرکز آن است.

۷۵۵۷*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =